به گزارش برنا؛ «عباس العرداوی» تحلیلگر مسائل سیاسی عراقی روز چهارشنبه به پایگاه خبری «المعلومه» این کشور گفت: پایگاه آمریکا که در اربیل هدف قرار گرفت، حاوی یک مرکز آموزش ارتش های سایبری آمریکا است که هدایت درگیری ها در منطقه را عهده دار هستند.

وی درباره حمله راکتی دوشنبه شب به فرودگاه اربیل تصریح کرد: همه علائم و نشانه داخل اقلیم کردستان عراق است و گروههای زیرمجموعه الحشد الشعبی ارتباطی با این امر ندارند.

العرداوی گفت: برای شناخت نتایج باید به دنبال نتایج تحقیقات حمله سال ۲۰۲۰ میلادی بود که آن هم از داخل اربیل و از همین منطقه انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: پایگاهی که هدف قرار گرفت، دربردارنده نظامیان آمریکایی است که از سوریه به داخل این پایگاه عقب نشینی کردند و این پایگاه دارای یک مرکز آموزش ارتش های سایبری آمریکا و مزدوران آنها است که در پس پرده ایجاد درگیریها و کشمکش ها در عراق و منطقه هستند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: افسران سیا در داخل این پایگاه هستند و همه تشکیلات آمریکا در آن وجود دارد.

وی تصریح کرد: طرفی که در پس پرده آن (حمله) است، روشن نیست اما یکی از گزینه های احتمالی همان اختلاف داخلی کردها است.

منابع خبری عراقی دوشنبه شب گزارش دادند که چند فروند راکت به نزدیک فرودگاه اربیل اصابت کرده است. پایگاه نظامی «الحریر» آمریکا در داخل این فرودگاه قرار دارد.

همزمان پایگاه خبری «المعلومه» عراق به نقل از برخی منابع خود دوشنبه شب نوشت که آتش از پایگاه آمریکا در نزدیک فرودگاه اربیل زبانه کشیده است.

یک منبع امنیتی عراقی به شبکه تلویزیونی العهد عراق گفت که راکت‌ها از داخل استان اربیل شلیک شد.

در همین ارتباط، «نجم الجبوری» استاندار نینوا تاکید کرد که موشک‌ها از هیچ منطقه‌ای در مرزهای اداری این استان شلیک نشده است.

یک منبع امنیتی عراقی به شبکه تلویزیونی «السومریه» این کشور روز سه شنبه گفت: خودرویی که از آن راکت‌ها شلیک شده است، در مرز اداری شهر اربیل پیدا شده است و این راکت‌ها از نوع کاتیوشا ۱۰۷ میلی متری با برد هشت و نیم کیلومتر بوده است.

در مورد تعداد راکت ها اختلاف نظر وجود دارد و تعداد آنها از ۲، سه، هشت، تا ۱۴ و حتی ۲۴ راکت عنوان شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به «ضد داعش» ظهر روز سه شنبه از افزایش شمار زخمی‌های حمله راکتی دوشنبه شب به نزدیک فرودگاه اربیل در اقلیم کردستان عراق خبر داد.

«واین ماروتو» سخنگوی نظامی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش هم ظهر روز سه شنبه در توییتی نوشت: براساس اطلاعات جدید درباره حمله به فرودگاه اربیل، تقریبا ۱۴ راکت از نوع ۱۰۷ میلی متری ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه دوشنبه شب به این فرودگاه شلیک شد که سه راکت به داخل منطقه شرق آن برخورد کرد.

وی تاکید کرد: این حمله باعث کشته شدن یک پیمانکار خارجی و زخمی شدن حدود ۸ تا ۹ نفر دیگر شد.

وزارت امور داخلی اقلیم کردستان عراق نیز اعلام کرد که در حمله دوشنبه شب دستکم یک نفر کشته و پنج تن دیگر زخمی شده و علاوه بر اینها سه نفر نیز در شهر اربیل (حومه فرودگاه) دچار آسیب دیدگی شده اند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: