به گزارش برنا، به نقل از رویترز، این اقدام غیرمنتظره توسط گروه های خبری، سیاستمداران و سازمان های مردم نهاد استرالیا مورد انتقاد قرار گرفت؛ بسیاری معتقد بودند که اطلاعات رسمی مربوط به بهداشت و آب و هوا نیز حذف شده است، در شرایطی که استرالیا با بحران ویروس کرونا مواجه است و در اوج فصل آتش سوزی جنگل ها به سر می برد.

بر اساس قانون جدید نشر خبر که دولت استرالیا تصویب کرده است، موتور جستجوگر گوگل باید به ازای هر مراجعه به وب‌سایت‌های خبری، تلویزیونی، رادیویی و دیجیتال استرالیا، مبلغی را به این شبکه‌ها و وب‌سایت‌ها پرداخت کند. شرکت فیس‌بوک نیز که تحت مالکیت گوگل است باید در ازای انتشار اخبار استرالیا از منابع خبری استرالیایی، مبلغی را به آن‌ها بپردازد.

تصویب این قانون با مخالفت شدید این شرکت آمریکایی مواجه شد و آن‌ها تهدید به قطع ارائه خدمات خود در خاک استرالیا کردند. تهدیدی که به نظر میرسد، با اقدام امروز فیس‌بوک به اجرا گذاشته شد. با این کار، صفحات موسسات خیریه و سازمانهای مردم نهاد استرالیا در فیس بوک خالی از محتوا شدند.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای اعلام کرد که چرخش وقایع نگران کننده و خطرناک است. قطع دسترسی به اطلاعات حیاتی در کل کشور در نیمه شب غیرقابل قبول است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: