به گزارش برنا از خبرگزاری «آناتولی»، آکار در این باره گفت: «اعمال تحریم‌های واشنگتن بر ترکیه درخصوص پروژه جنگنده‌های اف-۳۵، با روح ائتلاف و اتحاد دو کشور همخوانی ندارد».

او با بیان اینکه خرید سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه، یک مسئله ملی و داخلی ترکیه است، تصریح کرد: «ما این سامانه را مستقل از شبکه پدافندی ناتو به کار می‌گیریم».

وزیر دفاع ترکیه ضمن رد ادعاهای آمریکا و ناتو مبنی بر تهدیدآمیز بودن این سامانه برای آنها، توضیح داد: «ما از سامانه اس-۴۰۰ زمانی که با تهدیدها و خطرات مواجه شویم استفاده می‌کنیم، و این سامانه به کسانی که قصد حمله به ترکیه را ندارند، آسیبی نمی‌رساند».

به نوشته آناتولی، آکار در بخش دیگری از صحبت‌هایش به انتقاد از ابراز نگرانی اتحادیه اروپا درباره مسائل حقوق بشری در ترکیه پرداخت: «اتحادیه اروپا همواره درباره حقوق بشر صحبت می‌کند اما آیا درباره حق زندگی شهروندان ما که در غارا به شهادت رسیدند هم چیزی گفت؟ مدعیان دموکراسی باید دست از این نفاق و دورویی بردارند».

او همچنین درباره ایجاد مزاحمت جنگنده‌های یونانی برای کشتی تحقیقاتی ترکیه در دریای اژه نیز گفت: «واکنش مناسبی به این ایجاد مزاحمت جنگنده‌های یونانی داده خواهد شد. اینگونه اقدامات، در تضاد با روابط دوجانبه و حسن همسایگی است».

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: