به گزارش برنا، در پی اولتیماتوم دولت چک به مسکو مبنی بر بازگشت ۲۰ دیپلمات این کشور به روسیه و اخراج شماری از کارکنان سفارت روسیه در پراگ، ویتزسلاو پیوونکه سفیر چک به وزارت امور خارجه روسیه احضار شد.

جزییات دیدار سفیر چک در مسکو با مقامهای روس در وزارت خارجه روسیه هنوز اعلام نشده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز گفت که مسکو به تصمیم پراگ در مورد اخراج کارکنان سفارت روسیه در چک پاسخ خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد که دولت چک در مسیر نابودی روابط با روسیه حرکت می کند.

جاکوب کولگانک وزیر خارجه جدید چک امروز در پایان مهلت اولتیماتوم داده شده از سوی وی به سفیر روسیه در پراگ برای بازگشت ۲۰ دیپلمات چک به مسکو، وی را دوباره احضار کرد.

به گزارش رسانه ها، وزیر خارجه چک اعلام کرد که شمار کارکنان سفارت روسیه در پراگ با کارکنان سفارت چک در مسکو برابر شود.

به گفته وی باتوجه به اینکه در سفارت چک در مسکو پنج نفر باقی مانده است، شمار کارکنان سفارت روسیه در پراگ هم به پنج نفر کاهش بیابد.  

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه چک، در سفارت روسیه در پراگ ۲۷ دیپلمات و ۶۷ کارمند فنی و در سفارت چک در مسکو ۵ دیپلمات و ۱۹ کارمند فنی فعالیت می کنند.

با توجه به سخنان وزیر خارجه چک، ۲۲ دیپلمات و ۴۸ کارمند فنی سفارت روسیه باید این کشور را ترک کنند.

 آندری بابیش نخست وزیر جمهوری چک به تازگی گفت که سازمان اطلاعات روسیه در انفجار سال ۲۰۱۴میلادی در یک انبار مهمات نظامی پراگ نقش داشته است.  

بابیش مدعی شد که نیروهای اداره اصلی اطلاعات روسیه مشکوک به دخالت در انفجار انبار مهمات در سال ۲۰۱۴ در شرق اوکراین هستند.

در همین حال، پلیس جمهوری چک نیز اعلام کرد که به دنبال دو نفر در رابطه با تحقیقات این پرونده است.

در اکتبر ۲۰۱۴(آبان ۱۳۸۳) چندین انفجار در یک کارخانه مهمات سازی منطقه وربتیچ در جنوب شرقی پراگ پایتخت جمهوری چک را به لرزه درآورد.

این انفجار منجر به کشته شدن دو کارمند یک شرکت خصوصی شد.

روسیه هر گونه نقش این کشور در حادثه انفجار در انبار مهمات در منطقه وربتیچ را رد کرده و آن را ادعای بی اساس خوانده است.  

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: