به گزارش برنا، ند پرایس در نشستی با خبرنگاران درباره اوضاع افغانستان افزود: مکان هایی را در خارج از ایالات متحده و در کشورهای ثالث شناسایی کرده ایم. وزارت امور خارجه از لحاظ دیپلماتیک با کشورهای مختلف درارتباط بوده اما نمی توانم جزئیات بیشتری اکنون ارائه کنم .

این مقام وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه مراحل روادید آمریکا ۱۲ مرحله است که متقاضیان باید طی کنند، اضافه کرد دو هزار و ۵۰۰ نفر از متقاضیان روادید ترجیح داده اند به آمریکا سفر نکنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد ما تعدادی از مترجمان و کسانی را که با همکاری کرده اند، شنناسایی کرده ایم. آنها و خانواده هایشان این گزینه را دارند که قبل از پایان خروج نظامیان آمریکایی خود به مکانی خارج از افغانستان منتقل کنند و همانطور که رئیس جمهری اعلام کرد خروج نظامیان در پایان ماه اوت کامل خواهد شد.

 ند پرایس در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا شما فقط تقاضای ۹ هزار نفر از ۱۸ هزار متقاضی را تا ماه سپتامبر پاسخگو خواهید بود؟ اظهار داشت: ما گروهی از این متقاضیان را شناسایی کرده ایم که به ما کمک کرده اند و تا حدی در معرض خطر هستند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آیا کشورهای سوم شامل قزاقستان ، تاجیکستان و ازبکستان هستند، گفت: مقامات وزارت خارجه با برخی کشورها صحبت کرده اند. قصد ندارم در این مرحله نام این کشورها را اعلام کنم.

گفتگو با کشورهای همسایه و در سطح جهانی برای آتش بس فراگیر در افغانستان

 وی همچنین اظهار داشت آنتونی بلینکن وزیر خارجه، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه در امور افغانستان و دیگر مقامات ذیربط قرار است با همتایان خود در سطح جهان، و کشورهای همسایه آن کشور هماهنگی و همکاری کنند تا راه حل پایداری شامل آتش بس فراگیر پیدا کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: ما مردم افغانستان را به حال خود رها نمی کنیم. تمامی اقدامات ما در حمایت از دیپلماسی است که ما و عوامل کلیدی افغان امیدوار هستیم زمینه را برای صلحی پایدار و شرایط امن زندگی بدون حضور نیروهای نظامی آمریکا در آنجا فراهم کند.

 وی همچنین مدعی شد: ایالات متحده اجازه نخواهد داد دستاوردهای ۲۰ سال گذشته مردم افغانستان از بین برود و از هر آنچه در توان دارد برای حفظ این دستاوردها استفاده خواهد کرد.

وی درعین حال در پاسخ به سوالی درباره گفتگوها در درون افغانستان گفت: ما طرف مستقیم مذاکرات داخل افغانستان نیستیم. البته توافق  جداگانه ای بین ایالات متحده و طالبان وجود دارد اما این گفتگوها بین خود گروههای افغانستان است.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: