«سعید شریعتی»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا "با اشاره به بگومگوهای سیاسی" گفت: سیاست در همه جا عرصه ستیز، سازش و رقابت است. مزه سیاست به رقابت‌ها و بگومگوهایش است. به طور کلی تعریف سیاست‌‌ورزی مبارزه مشروع و قانونی گروه‌هایی که علاقه‌مند هستند، در کسب و تثبیت و افزایش سهم قدرت نقش داشته باشند. این یک کار مصلحانه و اخلاقی است. قدرت مانند هر مطلوبیت دیگر ارزش‌هایی دارد و همه حق دارند برای به دست آوردن آن تلاش کنند. این حق، حق فعالیت سیاسی و اعلام موضع سیاسی است.

 او ادامه داد: اگر سیاسیون با هم رقابت، بگومگو و بحث می‌کنند این ضرورت کار سیاسی است، نمی‌شود که همه برای هم کف بزنند. اما فضای ساختار سیاسی و حقوقی کشور دچار اختلالاتی است و هیچ چیز سرجای درستش نیست. در یک سری از منازعات که در مجلس صورت می‌گیرد نمایندگان مردم در چارچوب آیین‌نامه داخلی مجلس مباحث خود را مطرح می‌کنند و این می‌شود، راهکاری قانونی و مورد پذیرش برای حل منازعات سیاسی. وقتی در یک ساختار سیاسی با نظارت استصوابی، فقط عده خاصی حق حرف زدن دارند و بخش‌های زیادی از جامعه را از داشتن نماینده و سخنگو محروم می‌کنیم، در این صورت اینها که خفه نمی‌شوند فقط کانون منازعه از مجلس و به عنوان مهمترین نهاد حاکمیت به جای دیگری که هیچ ضابطه و نظمی در آن حاکم نیست، انتقال می‌یابد.

سعید شریعتی در خصوص نظارت استصوابی ادامه داد: وقتی پارلمان از خاصیت می‌افتد و از معنا و کارکرد تهی می‌شود، دعوای سیاسی از بین نمی‌رود بلکه به جای دیگری که هیچ قاعده‌ای در آن حاکم نیست کشیده می‌شود. نظارت استصوابی گرایش‌های سیاسی را از داشتن نماینده محروم می‌کند. در این شرایط  دو راه حل  بیشتر  باقی نمی‌ماند یا همه سرکوب شوند و یا اینکه این بلبشو را بپذیریم. ۲۵ سال  است  که به عنوان فعال سیاسی می‌گوییم نظارت استصوابی فقط به نظام جمهوری اسلامی ضرر می‌‌رساند نه سیاست‌پیشگان.

این فعال سیاسی گفت: در چنین فضایی با بیان حرف‌ها، دیدگاه‌ها، نقدها و منازعات یک سری کارشان به زندان رفتن می‌کشد که این امر باعث می‌شود، یک لیبل زندانی سیاسی به آنها بخورد و صدایشان رساتر شود.

 او ادامه داد: تا وقتی رسانه‌های آزاد دچار محدودیت هستند آنوقت امثال چی‌چی نیوزها، کانال اطلاع‌رسانی و مرجع خبری برای مردم می‌شوند.

سعید شریعتی تصریح کرد: در زمینه روابط بین‌‌المللی در این 40 سالی که گذشت هیچ وقت به این خوبی نبوده‌ایم. الان ایران بهترین موقعیت دیپلماتیک را دارد حال در این بین یک ترامپ دیوانه پیدا شده و خودش را در انزوای جهانی قرار داده است. اصل مشکلات ما داخلی است. با تصویب FATF راه‌ها باز می‌‌شود و بدانیم اروپا که عاشق چشم و ابروی ما نیست تا در هر شرایطی کنارمان باشد. در داخل همه FATF را تصویب کردند اما برخی که حتی نمی‌دانند FATF چیست، ساز مخالفت می‌زند.