به گزارش خبرگزاری  برنا از فارس، رییس دانشگاه با هشدار در خصوص ورود موارد مشکوک به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی به شیراز گفت: در پی ورود ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی به ایران و به ویژه گسترش شیوع آن در استان خوزستان که دارای ارتباط گسترده با استان فارس است، شیوع آن در فارس نیز دور از انتظار نیست.
دکتر «مهرزاد لطفی» افزود: پس از گزارش موارد مشکوک به کرونای جهش یافته انگلیسی در یکی از مراکز درمانی شیراز، از موارد مشکوک ابتلا به این ویروس نمونه برداری و برای تایید نهایی به انستیتو پاستور ایران ارسال شده است.
او با بیان اینکه علائم ویروس جهش‌ یافته انگلیسی با ویروس کرونای کنونی تفاوت ندارد، ادامه داد: اما یافته ها نشان می دهد قدرت سرایت و بیماری زایی آن بسیار بالاتر است و بر همین اساس می‌ تواند تعداد بیماران بدحال و میزان مرگ و میر را افزایش دهد.
رییس دانشگاه یادآور شد: راه ‌‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا و گونه جهش ‌‌یافته انگلیسی، مشابه یکدیگر و شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست ‌‌و شوی مکرر دست ‌‌ها، در خانه ماندن، پرهیز از ترددهای غیرضروری و پرهیز از حضور در تجمعات است.
او با اشاره به خصوصیات خطرناک این ویروس و چرخش سریع آن در بین مردم جامعه، تاکید کرد: امروز توجه جدی نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی بیش از پیش نیاز است و ضرورت دارد یکایک ما به نحو مسوولانه ای به رعایت شیوه نامه های بهداشتی در برابر کرونا، پایبند باشیم.
دکتر لطفی هرگونه بی توجهی، سهل انگاری و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی را زمینه ساز موج جدید ویروس کرونا عنوان کرد و افزود: مشارکت و همکاری مردم در جبهه سلامت با رعایت دستورالعمل های بهداشتی می تواند مجموعه سلامت را در این مبارزه یاری کند.
او همچنین در این نشست وضعیت آمار مبتلایان به کروناویروس و جانباختگان این بیماری در شیراز و استان، روند انجام تست های pcr در مراکز ۱۶ ساعته، فعالیت آزمایشگاه های تشخیصی کووید۱۹، همچنین اقدامات کارگروه های مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید۱۹ را ارزیابی کرد.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: