به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ سیدحیدر محمدی در برنامه یه روز تازه گفت: امسال طبق برنامه‌ریزی و براساس نیاز قرار بود تا ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفولانزا وارد کشور شود، سال گذشته در این فصل 1600 دوز وارد کردیم اما امسال با توجه به شرایط پیش‌بینی ما واردات ۱۰ برابری بود که تاکنون به دلیلی مشسکلات تحریم یک میلیون و ۵۰۰ هزار دوز وارد و در مراکز بهداشت برای گروه‌های پرخطر، کادر بهداشت و درمان و زنان باردار توزیع شده است.

وی گفت: تمام تلاشمان را انجام می‌دهیم تا آخر آبان‌ماه که فصل طلایی تزریق واکسن است این واکسن وارد شود، اما فعلا یک میلیون و ۵۰۰ هزار دوز وارداتی به صورت رایگان به مراکز بهداشتی توزیع شد تا براساس اولویت به مردم تزریق شود، اما اگر مقادیر بعدی وارد شود برای افراد مسن و کودکان ۵ ماه تا ۶ سال به مبلغ ۴۴ هزار تومان عرضه می‌شود که اگر میزان باقی مانده وارد شود آن را می‌توانیم از طریق داروخانه‌ها هم توزیع کنیم و اگر مقرر شد بیش از ۱۶ میلیون دوز وارد شود دیگر با ارز نیمایی محاسبه خواهد شد که مبلغ آن حدود ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

محمدی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا بلوکه شدن مبالغ پیش‌خرید این واکسن را تأیید می‌کنید؟ افزود: ما واکسن را اسفندماه سال گذشته سفارش دادیم و امسال تا تیرماه نیز سفارش‌ها ادامه یافت و زمانی که می‌خواهیم انتقال ارز را انجام دهیم از چند کشور اقدام می‌کنیم تا اینکه کشوری که می‌خواهد به ما واکسن بفروشد متوجه نشود از مبداء ایران بوده است، زیرا اگر متوجه شوند برگشت می‌دهند. بر همین اساس تاکنون پولی بلوکه نشده و دو الی سه بار این پول مرجوع شده است و اکنون به دنبال مسیر حمل‌و‌نقلی می‌گردیم که بتوانیم همه این ۱۶ میلیون دوز را وارد کنیم.

وی درباره چرایی نایاب شدن برخی داروهای موثر در درمان بیماری کرونا با وجود تولید در داخل کشور نیز گفت: ما جزو معدود کشور‌هایی هستیم که با شیوع بیماری کرونا دارو‌های آن را تولید کردیم،رمدسیور، فاورپیلاویر و.. را خودمان تولید کردیم اما هم‌اکنون این دارو‌ها فقط در بخش ویژه بیمارستان‌ها موجود است و الزاما باید دارو را از داروخانه‌های بیمارستانی تهیه کرد و نباید بیمارستان‌ها بیماران را برای تهیه آن روانه مراکز دیگر کنند. این داروها را در بیمارستان‌ها به میزان زیاد توزیع کرده‌ایم و با توجه به وفور دارو اکنون قصد صادرات هم داریم و اگر مراکز درمانی و بیمارستانی کمبود دارند به سازمان غذا و دارو اطلاع دهند.

برنامه یه روز تازه کاری است از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما که از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۹ صبح به مدت ۱۲۰ دقیقه پخش می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: