حمید ناجیان مسئول سینما «ایران» در خصوص  شرایط و حال و روز این روز های سینمای خود به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: سینما در حال حاضر تعطیل شده است و اکثر کارمندان دنبال بیمه بیکاری رفته اند ولی تعداد کمی به عنوان نگهبان حضور دارند.

او در این باره که سینما در تمام این مدت تعطیل بوده است یا خیر بیان کرد: با آمدن کرونا سینما به طور کل بسته شد اما در مدت کوتاهی آن را  در تایم مشخصی باز کرده بودیم که اصلا هیچ فروشی نداشتیم. راستش من یک انتقاد کوچکی در این  خصوص دارم که مکان های پر خطر مانند مترو و اتوبوس که شرایط پر خطری را شامل می شوند باز هستند اما سینما ها که  فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنند و افراد دو، سه در میان با حفظ پروتکل های بهداشتی می نشینند باید بسته شوند.

او در خصوص اینکه هزینه سینما به علت کرونا چطور تامین می شود آیا از طریق فروش بلیط فیلم ها یا از طریق شخصی پرداخت می شود تصریح کرد: بخشی از این هزینه ها را خودمان تقبل کردیم درواقع هیچ کمک و حمایتی هم  انجام نشده است فقط یک وام به قیمت اندکی به ما دادند که اصلا کمک حال نبود در ضمن این وام نیز بلاعوض بود. واقعا سینما های سراسر ایران نابود شدند و اصلا معلوم نیست که قرار است بعد از کرونا چند تا از سینما ها باز شوند به طور کل فشار اقتصادی خیلی از مشاغل مانند سینما ها و فرهنگ و هنر را نابود کرده است و هیچ حمایتی هم صورت نگرفت.

ناجیان با اشاره به اینکه آیا وعده هایی که برای حمایت از سینما می دادند عملی شده یا خیر خاطر نشان کرد: خیر درواقع هیچ وعده  درستی داده نشد فقط گفته بودند شما فیلم ها را بفروشید و ما سهم تهیه کننده ها را در چند ماه اول می دهیم که این وعده اصلا عملی نشد. در کنار آن نیز قرار بود به هر سینما 300 میلیون وام بدهند که سینمای ما دارای 4 سالن است  درواقع 10 میلیون بابت هر سالن سینما به اصطلاح هر پرده که 40 میلیون می شود حقوق یک ماه ما هم نمی شود چرا که حدودا 80 میلیون درآمد داشتیم.

حمید ناجیان افزود: ما در طی این مدت حول و حوش 20 نفر تعدیل نیرو داشتیم و از اوایل اسفند ماه تا اوایل تیر ماه نیرو هایمان به حداقل رسید به طوری که نزدیک به 40 کارمند داشتیم و این شرایط باعث شد 20-25 نفر بیکار شوند یک سری توانستند کار پیدا کنند اما برخی همچنان بدون کار هستند و به دنبال کار می گردند. اما هزینه  افرادی که هنوز در سینما مانده اند را خودمان تامین می کنیم اما این هم بستگی به بودجه خودمان دارد شاید بعد از دو ماه دیگر تقبل نکنیم و تعداد را کم تر کنیم. در آخر ما از دولت فقط چشم حمایت داریم و از آن ها می خواهیم با دید بازتری به قضیه نگاه کنند و تا جایی که می توانند سینما را حمایت کنند چرا که این مکان پر خطر تر از مترو و اتوبوس و از این دست مکان ها نیست. خیلی ازسینما دارها در حال تغییر کاربری و بستن سینماهای خود هستن و تنها کاری که باید انجام بدهند این است که حمایت کنند، وام بدهند و بلیط هایی را تهیه کنند که مردم به سالن ها بیایند و فیلم تماشا کنند.

حمید ناجیان در پایان به خبرنگار برنا گفت: من قول می دهم با باز شدن سالن سینما ها و اکران فیلم ها البته با رعایت پروتکل بهداشتی سینما نقش خود را در بالا بردن حال و احوال روحی مردم ایفا کند.

خبرنگار: یگانه پاکستانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: