به گزارش برنا، علی مهام کارگردان و تهیه کننده درباره این مستند گفت: «سرباز بی مرز» در چهار قسمت 45 دقیقه ای ساخته شده است که به مقاطعی از زندگی شهید «قاسم سلیمانی» می پردازد و با توجه به ماهیت شبکه قرآن  بیشتر به سمت خصوصیات اخلاقی سردار شهید همچون: اخلاص، سیر و سلوک، رفتارهای اجتماعی ایشان که منشاء آن برگرفته از قرآن و ائمه اطهار بود، ولایت پذیری، تقوا، تلاش و... رفتیم.

وی با بیان اینکه تجربه ساخت مجموعه حدیث بندگی که درباره معرفی علمای شیعه بوده را داشته است، افزود: در آثار قبلی ام به شخصیت هایی همچون آیت الله بهاء الدینی، آیت الله شیخ جعفر شوشتری و ... نیز پرداخته بودم و با توجه به اینکه سردار شهید حاج قام سلیمانی فردی بود که در دل همه مردم جا داشت احساس وظیفه می کردم که درباره این سردار شهید نیز مستندی بسازم. پیشنهاد آنرا به شبکه قرآن دادم و خوشبختانه مدیر شبکه استقبال کرد و تا آخر ساخت این مستند با ما همراه بود.

مهام در ادامه خاطرنشان کرد: در اینکار سعی شد از تمام امکانات حرفه ای برای بهتر شدن اثر چه از نظر زیبایی شناسی تصویر و چه از نظر محتوا بهره مند شویم به همین دلیل مضمون کار را به آقای دکتر مهدی سیار که از شاعران شناخته شده است و تجربه کار با او را در سریال های قبلی داشتم، سپردم که شعری را مختص این مستند سرودند و محمدرضا حجتی (خواننده) شعر را برای تیتراژ این مستند خواند و در کنار آن صادق آتشی با وی همخوانی کرد و تنظیم موسیقی نیز برعهده وحید فرجاد بود.

مهام بیان داشت: بعد از شهادت سردار کتاب های زیادی درباره ایشان نوشته شد و تحقیقات زیادی نیز صورت گرفت که ما از آنها در ساخت این مستند استفاده کردیم همچنین همراه با مدیر شبکه قرآن به دیدار نماینده ولی فقیه سپاه قدس رفتیم. ایشان سال های زیادی با سردار همراه بودند به همین دلیل دست نوشته های ایشان را جمع آوری کرده بودند و ما از این دسته نوشته ها و مطالبی که خودمان  تهیه کرده بودیم استفاده کردیم تا بتوانیم به لایه های درونی زندگی سردار سلیمانی بیشتر آشنا شویم.

وی درباره انتخاب نام این مستند نیز گفت: با توجه به شخصیت والایی که سردار داشتند خواستیم این اثرنام متفاوت و در شان وی داشته باشد. خود شهید سردار سلیمانی همیشه علاقه داشت او را سرباز خطاب کنند زیرا معنویت را در سرباز بودن خود می دانست بنابراین نام  سرباز را از خود صحبت های ایشان گرفتیم که بر روی سنگ مزارشان نیز نوشته شده است و کلمه بی مرز یعنی کسی که برای احیاء اهداف انسانی و الهی ، خود را محدود به جغرافیای حاصی نمی داند با خصوصیاتی که از سردار شهید سراغ داشتیم این نام را برای مستند ایشان انتخاب کردیم.

مهام درباره لوکیشن این مستند نیز توضیح داد: فیلمبرداری اینکار در مناطق مختلف تهران ، روستای محل تولد سردار و رفسنجان انجام شده است . هدف اصلی مان این بود که بتوانیم به محتوای تصویری مورد نیازمان دسترسی بهتری داشته باشیم تا باورپذیرتر باشد.

تهیه کننده مستند «سرباز بی مرز» درباره عوامل این اثر نیز توضیح داد: سید محمدرضا قاسم تبار مدیر برنامه رضا ابو فاضلی مجری طرح، محمود ردایی مدیر تولید، عباس عسگری مدیر تصویر برداری،جواد کسایی، حامد توحیدی، و مهدی رنجبر تصویربرداران، رایان جعفری صدا بردار، و اسماعیل جعفری تدوین و صدا گذاری، از جمله افرادی بودند که با ما در این مستند همراه بودند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: