به گزارش برنا ، پنجاهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد، با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف، ملی و بین‌المللی، عصر روز سه شنبه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی،  ۲۸ بهمن ماه در سینما فلسطین به کار خود پایان داد.

ادامه نمایش آثار در شهرستان‌ها

سیدسعید بدیعی دبیر این جشنواره در ابتدای این مراسم، گفت: خرسندیم و بر خویش می بالیم که طنین این رویداد بزرگ فرهنگی، هنری و علمی بار دیگر در فضای میهن اسلامی ما به گوش جان‌ها رسید. جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد حاصل تلاش بزرگانی است که وظیفه خطیر آموزش و پرورش را بر دوش کشیده‌اند تا با بهره‌گیری از تاثیر شگرف سینما، تصویر، جلوه‌ های رنگ و موسیقی، علم و دانش را برای کودکان، نوجوانان عزیز این سرزمین کهن به شیرینی شهد پارسی تبدیل کنند.

وی افزود: جشنواره پنجاهم با شعار کیفیت دهی به فرایند آموزش با تنوع بخشی در محیط‌های یادگیری کار خود را از تیرماه ۱۳۹۹ با ارسال فراخوان به زبان‌های فارسی و انگلیسی و با استفاده از ظرفیت تمامی پایگاه‌های اطلاع رسانی مرتبط، برای فیلمسازان و هنرمندان سراسر جهان و بنگاه‌های تولیدکننده فیلم آموزشی آغاز کرد.

دبیر پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد تصریح کرد: حاصل تلاش همکاران من در دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فیلم رشد، با توجه به شرایط ایجاد شده و شیوع ویروس منحوس کرونا، جذب ۳۲۵۰ فیلم در ۲ بخش ملی و بین‌المللی بود. در بخش ملی که ویژه دانش آموزان و معلمان محترم فیلمساز است، ۴۱۱ اثر که ۱۶۶ فیلم آن متعلق به معلمان و ۲۴۵ اثر مربوط به دانش آموزان است، به دبیرخانه رسید. در بخش بین‌الملل نیز ۲۸۳۹ اثر به دبیرخانه رسید که بالغ بر ۲۱۱۰ اثر خارجی از ۱۱۰کشور جهان و ۷۲۹ اثر از فیلمسازان داخلی را شامل می شود.

بدیعی درباره روند داوری در این دوره، گفت: فیلم‌های رسیده به دبیرخانه در ۲ مرحله بررسی و انتخاب شدند که حاصل آن حضور ۱۷۰ فیلم در بخش مسابقه جشنواره و در پنج گروه فیلم های داستانی بلند، داستانی کوتاه، مستند علمی آموزشی، مستند بلند و پویانمایی بوده است.

وی افزود: به دلیل شرایط پیش آمده و اولویت حفظ سلامت دانش آموزان و معلمان عزیز برای دست اندرکاران برگزاری جشنواره، این دوره امکان حضور دانش آموزان و معلمان در سالن‌های نمایش وجود نداشت، به همین دلیل بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تلاش کردیم که از مسیرهای مختلف حاصل تلاش فیلمسازان و هنرمندان محترم را در معرض بازدید عموم قرار دهیم. به همین منظور نیز با همکارییسازمان صدا و سیما، مقرر شد که فیلم های بخش ملی با رعایت حقوق مادی و معنوی تولیدکنندگان در شبکه‌های سیما نظیر شبکه ۴، شبکه آموزش و شبکه امید نمایش داده شوند.

دبیر پنجاهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد خاطرنشان کرد: فیلم‌های بخش بین‌الملل نیز با تماسی که با صاحبان اثر صورت گرفت، به شکل مدیریت شده و با حضور کارشناسان و داوران جشنواره در بستری امن به شکل وبیناری برای تعدادی از معلمان و دانش آموزان هنرمند به نمایش درآمد و فیلم‌ها به لحاظ محتوایی و فنی هنری مورد تحلیل قرار گرفتند که این خود یک فرصت خوب آموزشی برای علاقه مندان به فیلم‌های علمی و آموزشی بود.

بدیعی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، امسال همانند سال‌های گذشته جشنواره فیلم رشد در استان‌های کشور با تحلیل فیلم‌های منتخب به صورت غیر حضوری و با همکاری صدا و سیمای استان‌ها از اسفندماه برگزار خواهد شد.

در ادامه نماهنگی از سردار شهید قاسم سلیمانی برای حضار پخش و یاد و خاطره این سردار شهید گرامی داشته شد.

جشنواره فیلم رشد ابزار رفعت بخشیدن به آموزش است

حسن ملکی معاون وزیر آموزش و پرورش نیز در ادامه این مراسم، ضمن ابراز خرسندی از فعالیت پنجاه ساله جشنواره فیلم رشد، درباره این موضوع گفت: سپاسگزاریم که پنجاهمین سال جشنواره فیلم رشد را به لطف خداوند توانستیم نظاره گر باشیم. پنجاه سال عمر برای یک رویداد فرهنگی، تربیتی با ارزش نظیر جشنواره بین‌المللی فیلم رشد، حامل پیامی است. پنجاه سالگی در هر انسانی باعث ایجاد حس احترام در دیگر افراد می شود زیرا سن بالا خضوع به دنبال دارد.

وی افزود: این تنها انسان نیست که اگر بر او سال‌ها سپری شود، مقام پیدا می کند بلکه رویدادهای فرهنگی نیز اینگونه هستند بنابراین رویدادهایی این چنینی برای بیننده موجودی با ارزش می شود. اکنون سوال این است که ما در مقابل این موجود از جنس فرهنگ و تربیت قرار داریم، چه وظیفه‌ای داریم؟

معاون وزیر آموزش وپرورش تصریح کرد: ما اگر بخواهیم در برابر این موجود ۵۰ ساله مودب باشیم باید از فراورده‌های آن بهره برداری عملی کنیم. به این معنا که باید این سوال مطرح شود که وظیفه ما در مقابل این میراث ۵۰ ساله چیست و ما تا امروز چه میزان از آن بهره‌مند شده‌ایم.

ملکی افزود: لازم است از اینکه چندان بهره برداری مناسبی از این میراث عظیم هنری و فرهنگی نشده و عمدتا آثار در آرشیوها بایگانی شده است، ابراز تاسف کنم. البته که فیلم‌هایی، طی این سالها به نمایش درآمده است اما متاسفانه ما نتوانستیم در این راستا رابطه ساختاری برقرار کنیم بنابراین اگر به این نقطه برسیم که فراورده‌های جشنواره از حاشیه به متن بیاید، نقطه مناسب است. بنابراین باید تلاش کنیم که جشنواره وارد متن برنامه‌های ما شود. من معتقدم که هنوز این رویداد رخ نداده است بنابراین امیدوارم که با کمک همکارانم بتوانیم این گام را استوار برداریم.

وی سازمان پژوهش را در مرحله تحول خواند و گفت: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در مرحله تحول است و قطار این حرکت در ریل تعریف شده‌ای به حرکت درآمده است. تحول یک عمق خاص دارد که با کمک فلسفه به وجود می آید اما همین فلسفه دارای طول نیز هست که به وسیله کشف استعدادهای تکوینی کودک و نوجوان، و با استفاده از روانشناسی و انسان شناسی شکل می گیرد. اگر در این نقطه زیرکانه و هوشیارانه عمل نکنیم، طول تحول ما یک راه امیدآفرین نخواهد بود. عرض تحول نیز به وسیله کشف نظام ارتباطی هر فرد با دیگری رخ می دهد بنابراین اگر این نظام ارتباطی را کشف کنیم، به عرض تحول نیز شکل داده‌ایم.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: تحول یک ارتفاع نیز دارد که به وسیله هنر محقق می شود. اگر تحول عمیق و دارای طول و عرض باشد اما فاقد ارتفاع باشد، امکان صعود و بالا رفتن وجود ندارد بنابراین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد به معنای ابزاری است که سعی دارد به برنامه تحولی رفعت ببخشد و ارتفاع آن را بالا ببرد که بسیار ارزشمند است.

وی بر لزوم ادامه مسیر جشنواره تاکید کرد و گفت: ما باید یک میثاق نانوشته ببندیم که بسته‌های تربیتی و هنری ما آمیخته به هنر باشد تا بتواند به تحول ما ارتفاع بدهد. زیرا کودک معصوم به عنوان امانت است که باید به وسیله برنامه درسی لطیف، آرامبخش و امیدوار نگهداری شود که همه اینها وامدار برنامه هنر هستند.

در بخش پایانی این رویداد جوایز برگزیدگان، با حضور حسن ملکی معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آمورشی، سعید پوراسماعیلی داور جشنواره، علیرضا دهقان داور جشنواره، امانی تهرانی، رییس شورای عالی آموزش و پرورش، سیدامیر هاشمی دبیر سابق جشنواره فیلم رشد، حجت الاسلام حمیدمحمدی مشاور عالی ریاست سازمان پژوهش، علیرضا گلپایگانی داور بخش پویانمایی، و کاویان راد داور جشنواره اهدا شد.

برگزیدگان بخش دانش آموزی

دیپلم افتخار و جایزه نقدی رتبه اول بخش دانش آموزی به فیلم داستانی «خاطره می‌سازیم» به کارگردانی ملیکا آقایی، دیپلم افتخار و جایزه نقدی رتبه دوم به فیلم مستند «ازدواج‌های مرده» به کارگردانی نگین نجاری، دیپلم افتخار و جایزه نقدی رتبه سوم به فیلم پویانمایی «ترس» به کارگردانی محمد سهیل انصاری، دیپلم افتخار و جایزه نقدی رتبه سوم به فیلم پویانمایی «انتخاب» به کارگردانی زهرا (مبینا) حمزه اهدا شد.

لوح تقدیر و جایزه نقدی نیز به فیلم مستند «عبای زرین» به کارگردانی  پریا حسین‌زاده و فیلم پویانمایی «نبض» به کارگردانی مریم کریمی اهدا شد.

برگزیدگان بخش معلمان فیلمساز

در بخش ملی معلمان فیلمساز، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به فیلم مستند «مهمان» اثر کارگردانی میلاد اسماعیلیان و دانیال اسماعیلیان اهدا شد.

دیپلم افتخار و جایزه نقدی نیز به فیلم داستانی «مثقال» اثر جواد مولانیا و فیلم پویانمایی «زیست شناسان کوچک»  به کارگردانی فهیمه ذبیحی سلطانی اهدا شد.

در بخش دانشجو معلمان، نیز دیپلم افتخار و جایزه نقدی به فیلم مستند «موج اول» به کارگردانی زهرا مسلمی‌پور، لوح تقدیر و جایزه نقدی به فیلم مستند «پیر فرهنگ آذربایجان» به کارگردانی فرامرز مهدی‌زاده و فیلم مستند «سه روز و یک قرن» به کارگردانی لطیف فتاحی اهدا شد.

برگزیدگان فیلم‌های بلند داستانی

تندیس زرین و جایزه نقدی در این بخش به فیلم داستانی بلند «پیله و پروانه» به کارگردانی محمد صالحی‌نژاد از ایران اهدا شد.

تندیس سیمین به فیلم داستانی بلند «دوچرخه» به کارگردانی «کانجان کیشور نات» از هندوستان، و دیپلم افتخار به فیلم پویانمایی «ماموریت آب» به کارگردانی «اَلوارو کَسِرِس» از ونزوئلا اهداء شد.

برندگان بخش پویانمایی بین‌الملل

در بخش پویانمایی بین‌المللی تندیس زرین و جایزه نقدی به فیلم «قدم یازدهم» به کارگردانی مریم کشکولی‌نیا از ایران، تندیس سیمین و جایزه نقدی فیلم «بادهای پائیزی، بادهای بهاری و دو کبوتر» اثر  صادق جوادی از ایران اهدا شد. همچنین دیپلم افتخار مشترکا به فیلم‌های  «جوجه آشیانه» به کارگردانی «مارات والریویچ ناریمانوف» از روسیه و «ایان، یک داستان تاثربرانگیز » به کارگردانی «اَبِل گولد فَرب» از آرژانتین اهدا شد.

برندگان فیلم‌های داستانی کوتاه

در بخش فیلم کوتاه داستانی تندیس زرین به فیلم «سرآغاز» اثر «ساندیپ کومار ورما» از هندوستان، تندیس سیمین و جایزه نقدی به فیلم «وضعیت اورژانسی» به کارگردانی مریم اسمی‌خانی از ایران و دیپلم افتخار و جایزه نقدی «سفیدپوش» اثر رضا فهیمی تعلق گرفت.

در ادامه هیات داوران بخش داستانی کوتاه دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به بازیگر نقش اصلی فیلم «سفیدپوش» دانش‌آموز امیرعلی رزاقی اهدا کرد.

جوایز بخش مستند کوتاه با حضور محمود رحمانی و محمد عارف داوران این حوزه به برندگان اهدا شد.

برگزیدگان بخش مستند کوتاه 

تندیس زرین و جایزه نقدی به فیلم مستند کوتاه «نادره‌کار» به کارگردانی منوچهر مشیری اهدا شد.

وی در این مراسم گفت: خوشحالم که اگر جایزه‌ای می گیرم از جشنواره رشد است. در زمانی که جشنواره کار خود را آغاز کرد،‌ من ۱۴ ساله بودم اما از همان زمان علاقمندی به فیلم و سینما در وجود من شکل گرفت و کنجکاو شده بودم که این جشنواره، چگونه رویدادی است. این جشنواره، نخستین رویداد سینمایی ایران بود و من نوجوان ۱۴ ساله، درباره این کنجکاو بودم که به چه موضوعاتی می پردازد. امروز صحبت‌هایی مبنی بر مرور ۵۰ ساله جشنواره رشد شنیدم که انگیزه ایجاد کرد. من به این رویداد بسیار احترام می گذارم و همواره با علاقمندی آثارم را به این رویداد می آورم.

تندیس سیمین و جایزه نقدی به فیلم مستند کوتاه «کاک ئیرج» به کارگردانی جمشید فرجوند فردا اهدا شد.

هیات داوران ضمن تجلیل از فیلم «فقط یک روز دیگر» به کارگردانی «ایوژنی یولیکوف» از روسیه، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را مشترک به فیلم‌های «سارِوُ» به کارگردانی محمد عبدالهی، «خانجان» به کارگردانی بابک طاهری اهدا شد.

همچنین هیات داوران بخش مستند کوتاه دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به دانش‌آموز «بهدیس سوری نسب» شخصیت‌‌ اصلی فیلم مستند «نازگل» تقدیم کرد.

برندگان بخش مستند بلند

تندیس زرین و جایزه نقدی به فیلم مستند بلند «یک کاج، صد گنجشک» به کارگردانی سید هاشم مرتضویان، تندیس سیمین را دریافت کرد. او در این مراسم، جایزه خود را به مادرش تقدیم کرد و گفت: مادر من یک معلم است که سال ها در این عرصه تلاش کرده است. به همین دلیل دوست دارم که این جایزه را به حضور او و زحماتش تقدیم کنم.

در ادامه جایزه نقدی به فیلم مستند بلند «مسافر فوکوشیما» اثر معصومه نورمحمدی از ایران اهدا شد. همچنین دیپلم افتخار به فیلم مستند بلند «ماهی کپور» به کارگردانی لورنتسو اسکوارچا از کشور ایتالیا اهدا شد.

هیات داوران، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بخش پژوهش را نیز رضا مجلسی برای فیلم مستند «طلارودان» نیز اهدا کرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: