به گزارش  برنا، استاد عباس عبادی در سال ۱۳۳۰ ه.ش در نطنز و در خانواده ای هنرمند که پیشینه سفالگری در آن به دوره قاجار می رسید,زاده شد.وی از همان دوران کودکی,هنر اجدادیش را با شاگردی نزد پدرش, مرحوم استاد محمد عبادی دنبال کرد. وی پس از وقفه ای که با در گذشت پدرش در کارش ایجاد شده بود از سال ۱۳۵۸ ه. ش کارگاهی را که از چهار نسل قبل از خود به میراث برده بود بار دیگر دایر نمودند و هم اکنون تمامی ۲۵ مرحله کار تولید سفالینه های گل سنگی منقوش زیر لعابی را که بسیار پیچیده است, خودشان انجام می دهند و در تزیین آنها از نقوش اسلیمی ,هندسی ,نمادها, و سمبل های ایرانی و برخی نقوش اساطیری کهن مانند خورشید خانم ,شیر بالدار و…استفاده می کنند.

نطنز شش هزار سال تاریخ سفالگری دارد و قرن‌ها زادگاه سفالیه سازی با لعابهای فیروزه‌ ای آسمان نقش پروازی سیاه زیرلعابی وجلاکاری و شاید مینایی سده های میانه بوده است و چیره دست ترین کاشی سازان را برای اصفهان صفوی پرورش می داده است. تا چند دهه پیش بیش از سی کارگاه پررونق کوچک و بزرگ در نطنز وجود داشت و یکی از مراکز ساخت و صدور انواع قطعات سرامیکی بوده است اما امروز تنها یک کارگاه از سلسله سرامیک سازان سنتی در آن باقیست که آن هم کارگاه عبادی می باشد.

«حکایت دل» به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در قالب مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه‌ای اساتید فاخر و مشاهیر معاصر کشور، دوشنبه ها ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: