به گزارش برنا، در برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» که به بررسی ابعاد شعری ترانه ها و قطعات موسیقی می پردازد، قطعه خاطره انگیر «اگر تو آمده بودی بهار می آمد » با صدای زنده یاداستاد «محمد نوری » را بررسی می کند.

قطعه «بهار می‌آمد» از آثار ارزشمند و نوستالژیک و فاخر موسیقی پاپ کشورمان در حوزه بهاریه‌هاست که حدود ۲۴ سال پیش در سال ۱۳۷۶ به عنوان یکی از قطعات آلبوم «جاودانه با عشق» بر روی شعری از میر احمد سید فخری نژاد، متخلص به شیون فومنی به آهنگسازی محمد سریر و خوانندگی زنده‌یاد محمد نوری به عنوان یک اثر خاطره‌ساز و اجرای گروه کر  متولد شد.

در این برنامه صحبت های دکتر محمد سریر آهنگساز این اثر درباره استاد نوری پخش می شود .

وی عنوان می کند«من با کار او از شاید ده سالگی آشنا بودم؛ ۱۶سالش بود که موسیقی حرفه ای را آغاز کرده بود. زندگی را مثل موسیقی می دید و فراز و فرودهایش را هم جزئی از آن می دید چون موسیقی مجموعه فراز و فرودهایی است که به  ملودی تبدیل می شود. احترام به شکل خاصی به موسیقی داشت و به همین علت تا روز آخر این احترام و چارچوب را حفظ کرد. »

طی سال‌های اخیر ترانه و قطعات گوناگونی در حوزه بهاریه‌ها و موسم نوروز توسط خوانندگان مطرح موسیقی پاپ ایران تولید و به علاقه‌مندان و دوستداران هنر موسیقی ارائه شده است. آثاری که عمدتاً نویدبخش روزهایی سرشار از زیبایی طبیعت، امید و فرح‌بخشی است که مخاطب را یا در آستانه شروع یک تحول یا در پیش روی رویدادی قرار می‌دهد که بوی تازگی و طراوت می‌دهد. یکی از خوانندگانی که به طور حتم در القای یک تصویر واقع‌گرایانه مبتنی بر زیبایی‌های فطری طبیعت تلاش بسیار ارزشمند و مؤثری را انجام داد زنده‌یاد محمد نوری است که در دوران بسیار ارزشمند و تأثیرگذارش در عالم موسیقی تحولی شگرف را در فضای موسیقی پاپ کشورمان ایجاد کرد و موجب شد تا مخاطبان بسیاری ترغیب به شنیدن آثاری شوند که سراسر سادگی و بی پیرایگی بود.

محمد نوری به مدد استفاده از آثار ادبی ترانه‌سرایان و شاعران مطرح کشورمان و همچنین همکاری با آهنگسازان سرشناسی چون محمد سریر بود که آثار بسیار ارزشمند و کم نظیری را به جامعه موسیقی پاپ ایران عرضه کرد و هنوز هم اگر کارشناس و هنرمندی بخواهد به ذکر مثال پیرامون آثار ارزشمند این گونه موسیقایی در ایران بپردازد قطعاً آثار زنده‌یاد نوری در ردیف این ذکر مثال‌هاست.

بدون تردید محمد نوری با خواندن این اشعار جاودانه و الهام بخش در سال‌هایی که از فضای مجازی و دنیای گسترده شبکه‌ها و ابزار و ادوات موسیقی ایران آنچنان خبری نبود، بهارها و نوروزهای متفاوتی را برای مخاطبانش رقم می‌زد «بهار می آمد» هم یکی از همین قطعه‌های خاطره ساز و نوستالژیک است که سال ۱۳۷۶ به عنوانی یکی از قطعات آلبوم «جاودانه با عشق» به آهنگسازی محمد سریر در قالب همان نوار کاست‌های خاطره‌ساز روانه بازار موسیقی و با استقبال بسیار خوب مخاطبانی مواجه شد.

نوری از جمله هنرمندانی است که صدایش یادآور لحظه‌های ناب و پر از محبتی است که هم با ترانه‌های ملی میهنی‌اش و هم با ترانه‌های عاشقانه اش جاودانه‌ترین خاطرات برای نسل بزرگی از مخاطبان موسیقی رقم زد.

این هنرمند که سال ۱۳۸۹ بعد از مدت مبارزه با بیماری دار فانی را وداع گفت از جمله خوانندگانی بود که به موسیقی به‌عنوان یک زبان جهانی در جهت انتقال مفاهیم انسانی نگاه می‌کرد و در اشعار و ترانه‌هایی که با این هدف و معیار انتخاب می‌کرد نهایت تلاش و کوشش را انجام می‌داد تا گوش شنیداری مخاطب شنونده نوعی از موسیقی باشد که در عین جذابیت‌های بصری و امروزی دربرگیرنده اندیشه‌های برگرفته از فرهنگ ایرانی و انسانی باشد.

این چهره ماندگار موسیقی ایران در طول عمر گرانمایه خود توانست ضمن اجرای تعداد زیادی از آثاری که امروزه از آنها به‌عنوان کارهای خاطره‌انگیز و نوستالژیک یاد می‌کنیم، فضای جدید و نوگرایانه ای را در موسیقی پاپ ایران ایجاد کند که بسیاری از هنرمندان و کارشناسان مطرح موسیقی کشورمان از این آثار به‌عنوان الگوهایی ارزشمند و معتبر در موسیقی پاپ یاد می‌کنند. آثاری که با استفاده از نبوغ آهنگسازان تحصیل‌کرده‌ای چون محمد سریر و انتخاب درست و هوشمندانه اشعار و ترانه هم به دل مخاطبان خاص جامعه ایران و هم به دل مخاطبان علاقه‌مند موسیقی پاپ کشورمان بنشیند.

بدون تردید محمد نوری با خواندن این اشعار جاودانه و الهام بخش در سال‌هایی که از فضای مجازی و دنیای گسترده شبکه‌ها و ابزار و ادوات موسیقی ایران آنچنان خبری نبود، بهارها و نوروزهای متفاوتی را برای مخاطبانش رقم می‌زد که در اوج آرامش و دمیدن روح حیات، هیجان آدمی را برای تغییر و ورود به طبیعت نو در جهت انسان بودن دوچندان می‌کرد.در این میان نقش شاعر اثر نیز نباید نادیده گرفته شود شیون فومنی از شاعران محبوب و مشهور خطه شمال در ۱۳۲۵ در شهرستان فومن زاده شد. در غزل های شیون، شیوه تخیل و مضمون پردازی شاعران سبک هندی ،تشبیهات،استعارات ،تصویر و زبان امروزی همراه با تمثیل،ترکیب سازی، مضمون یابی و تناقض های زیبا وجود دارد و او در شعر فارسی در دو شیوه کلاسیک و نو ، اشعار ماندگاری را از خود به یادگار نهاده است.

یاد آور می شود برنامه « با کاروان شعر و موسیقی » هرروز ساعت ۱۲:۳۰تهیه کنندگی « یلدا احتشامی» و اجرای « مریم واعظ پور» روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: