به گزارش  برنا، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نوروز سال جاری، تعداد ۱۴ هزار جلد کتاب را به طور رایگان در اختیار هموطنان قرار داد و اکنون در تداوم این طرح، کتاب‌ها به درب منازل در مناطق مختلف تهران تحویل داده شد.

در این طرح که با هماهنگی مدیران آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی انجام شده است، کتاب‌های بسته‌بندی شده با موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، روانشناسی تاریخی برای گروه‌های مختلف سنی و کتاب‌های داستان برگزیده ویژه کودکان و نوجوانان به هم‌وطنان اهدا شد.

کتابداران سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با توجه به گروه سنی افراد ساکن در خانه‌ها، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کتاب‌ها را به فراخور نیاز، کارشناسی کرده و به صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار دادند. کتاب‌های اهدایی پس از پایان مطالعه افراد و خانواده‌ها و با تکمیل کاربرگ‌های نظرسنجی و مشارکت در طرح، از سوی افراد به مکانی تعیین شده ارسال می‌شود تا در دیگر هموطنان از آن‌ها نیز استفاده کنند.

براساس وظیفه ذاتی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب و کتابخوانی، گروه مبادله و اهدای این سازمان، مسئولیت ساماندهی این پویش را به عهده دارد و در کنار تکمیل منابع سازمان و نگهداری این کتاب‌ها برای همیشه برای بهره‌مندی اصحاب علم و دانش، منابع مازاد را در اختیار سایر کتابخانه‌های سراسر کشور  قرار می‌دهد تا این منابع مجدد در چرخه اطلاع‌رسانی قرار گیرند.

پویش «کتاب در حرکت» و تحویل کتاب های اهدایی به منازل در منطقه یک و ۱۸ تهران به صورت آزمایشی اجرایی شده است و در همین ارتباط مدیران مجتمع های مسکونی تهران که متقاضی ایجاد و تجهیز کتابخانه‌ای به همین دلیل در مجتمع مسکونی هستند، می‌توانند درخواست خود را به صورت مکتوب به واحد مبادله و اهدای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارایه دهند تا منابع فرهنگی حاصل از پویش «کتاب در حرکت» در اختیار آن‌ها نیز قرار گیرد.

همچنین از همه خانواده‌های ایرانی دعوت می‌شود که کتاب‌ها و منابع فرهنگی مازادی را که در اختیار دارند را به کتابخانه ملی ایران ارایه دهند تا از این طریق ضمن غنای مجموعه کتابخانه ملی ایران، پویش «کتاب در حرکت» تداوم پیدا کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: