به گزارش برنا، «شبه قاره» به تهیه کنندگی حسین مهدیان در برنامه این هفته خود به بهانه سفر وزیر خارجه روسیه به هند و پاکستان، اهمیت این سفر به شبه قاره هند و معنای آن برای آینده روابط میان سه کشور را بررسی می کند. به این دیدار همچنین از دیدگاه آسیا و اهمیت آن برای روابط روسیه، هند و پاکستان و همچنین از دریچه آمریکایی و چگونگی نگاه این دیدارها به واشنگتن پرداخته می شود. 

بخش دوم این برنامه هم نگاهی دارد به ممنوعیت فعالیت حزب راست افراطی «تحریک لبیک» پاکستان در این کشور. اگرچه حزب یادشده به دلیل اتهامات دروغین کفر، اقلیت های مذهبی در پاکستان و از جمله شیعیان را به وحشت انداخته است، اما تقاضای این حزب برای تحریم محصولات فرانسه و اخراج نماینده فرانسه بی دلیل هم نیست. 

محمد جان حسین مجری «شبه قاره» از مارک اسلبودا، تحلیلگر روابط بین الملل و امنیت می پرسد که اهمیت سفر لاوروف به شبه قاره هند چیست؟ وضعیت فعلی روابط هند و روسیه چگونه است؟ و چرا لاوروف از دهلی نو به پاکستان رفت؟ و این سفر چه علامتی برای هند دارد؟

او همچنین با دیگر مهمان برنامه، مزامیل مقبول بنیانگذار مرکز صلح جهانی مولوی در کشمیر این سوالات را در میان می گذارد که چرا اسلام آباد فعالیت حزب «تحریک لبیک» پاکستان را ممنوع کرده است؟ این گروه چیست؟ آنها چه می خواهند؟ و علت اعتراضات خشونت آمیز اخیر در پاکستان چیست؟

برنامه «شبه قاره» روز جمعه ساعت ۱۷ به وقت تهران از شبکه پرس تی وی پخش می شود و تکرار این برنامه شنبه ساعت ۱۰:۰۰ و یکشنبه ساعت ۰۷:۰۰، دوشنبه ساعت ۱۴:۰۰ و سه شنبه ساعت ۱۲:۰۰و ساعت ۲۳:۰۰ است.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: