به گزارش برنا، این مستند در 10 قسمت روایتگر تاریخ سیاسی و اجتماعی پهلوی دوم از زمان پادشاهی محمدرضا پهلوی تا انقلاب اسلامی است.

در مطلع این مستند می بینیم: تهران 4 آبان 1346، ساعت 10:10 دقیقه صبح، در آن صبح پاییزی محمدرضا پهلوی سوار بر کالسکه سلطنتی در خیابان های مرکز شهر در میان گارد تشریفات به سمت کاخ گلستان می رفت. کاخ سلطنتی که در دوران قاجار مقر اقامت و سلطنت پادشاهان بود، اما ...

این مجموعه مستند تلاش دارد موضوعات اصلی که سبب ساز خیزش عمومی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) و وقوع انقلاب اسلامی در سال 1357 انجامید را برای مخاطبان و بینندگان کانال آذری واکاوی می نماید. در قسمت اول این مجموعه موضوع عوامل انقراض قاجار و به قدرت رسیدن رضا شاه، قسمت دوم قدرت گرفتن پهلوی، قسمت سوم حوادث سال های 1331 تا 1337، آغاز درگیری های شاه با روحانیت، ادامه درگیری ها، تاجگذاری محمدرضا پهلوی و برگزاری جشن های 2500 ساله، وقایع سیاسی و اجتماعی ایران و شروع حزب رستاخیز و آغاز خیزش مردم، ادامه تظاهرات مردم، قیام خونین 17 شهریور و خروج شاه از ایران، روایتی از رویارویی مردم به رهبری امام خمینی (ره) با باقیمانده نظام شاهنشاهی و قسمت دهم و پایانی ورود امام خمینی (ره) به ایران و تعیین دولت موقت و سقوط رژیم پهلوی را شامل می شود.

مستند «در برابر طوفان» به قلم مهدی فیاضی کیا بر اساس تحقیقی از مسیح نوروزی نگارش یافته است.

مجموعه مستند «در برابر طوفان» روزهای شنبه ساعت 14:30 به وقت تهران، محصول شبکه مستند بر روی آنتن کانال آذری شبکه سحر است.

حسین ظریف میرزائیان زبانگردانی و ترجمه به زبان بوسنیایی این مستند را برعهده داشته است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: