به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در آیین پایانی سومین دوره از جایزه کتاب سال استان با بیان اینکه پویایی و سرزندگی جامعه فرهنگی و هنری پویایی جامعه را به دنبال دارد، اظهار کرد: هر زمان فرهنگ مکتوب رشد داشته به همان میزان فرهنگ عمومی نیز از رشد خوبی برخوردار بوده است و زیبایی‌ها و جاذبه‌های موجود در آموزه‌های اخلاقی که در آثار و اندیشه‌های بزرگان و اهل علم و ادب و هنر بوده سبب شده است تا در فرهنگ عمومی رسوخ کند و موجب اعتلای فرهنگ عمومی جامعه شود.

حسین فرخنده در بخش دیگری از سخنانش به نقش نویسندگان اشاره کرد و از این که نویسندگان تنها برای حال نمی­نویسند، بلکه برای آیندگان هم سخن می گویند، گفت: در حقیقت آینده در فکر متفکران و نویسندگان قوام پیدا می‌کند و در رفتار آیندگان آثارش را می‌بینیم.

او با بیان این که هفته کتاب و جشنواره انتخاب کتاب سال فرصتی را فراهم می‌کند تا کتاب‌های خوبی را که در عرصه فرهنگ، هنر، تاریخ و ادبیات و جغرافیای استان وجود دارد بشناسیم، تصریح کرد: تمام کتاب‌هایی که در این دوره به عنوان آثار منتخب و شایسته تقدیر شناخته شدند نسبت خود را با فرهنگ و هنر بومی منطقه تعریف کردند و اگر لازم است شناختی در خصوص فرهنگ و هنر منطقه داشته باشیم به طور قطع معرفی این کتاب‌ها در این آیین می‌تواند کمک بزرگی به خوانندگان کند تا از آن طریق فرهنگ و هنر این منطقه را بشناسند و در راه صیانت و پاسداشت آن گام‌های مهم و ارزنده‌ای بردارند.

وی هم چنین از این که در چند سال اخیر اقبال و توجه به تعریف هویت بومی و محلی ما بیش از گذشته شده است و منظومه های درخشانی در زمینه فرهنگ و هنر بومی به رشته نظم درآمده است، افزود: فرهنگ، هنر و موسیقی منطقه ظرفیت غنی­شدن وغنا بخشیدن را دارد و آثار نویسندگان در این زمینه می‌تواند کمک شایان و برجسته ای در این زمینه داشته باشد.

فرخنده هم چنین ضمن تقدیر از شرکت کنندگان در این دوره از جشنواره اظهارکرد: به طور قطع معرفی آثار برگزیده نباید متکی به این رویداد باشد و باید زمینه های معرفی بیشتر آثاری که در این رویداد معرفی شدند، فراهم شود.

بر اساس این گزارش؛ از میان 145 اثر رسیده به این دوره از جشنواره و پس از داوری آثار از سوی خانه کتاب و ادبیات ایران 6 اثر منتخب و 6 اثر شایسته تقدیر انتخاب و معرفی شد.

در بخش ادبیات و نثر معاصر کتاب «گاف» نوشته سارا گریانلو از سوی انتشارات صاد به عنوان اثر برگزیده معرفی شد.

در بخش ادبیات و شعر کردی کتاب‌های «تاوانبار» سروده علیرضا سپاهی لائین و «ب زمان کی دن» سروده برات قوی اندام از سوی انتشارات بیژن یورد به طور مشترک برگزیده شدند.

در بخش ترجمه کتاب «یوزپلنگ» نوشته بیژن نجدی و ترجمه «بهاره ضیغمی» که توسط انتشارات بیژن یورد منتشر شد به عنوان اثر برگزیده معرفی شد.

در بخش تاریخ، جغرافیا و استان شناسی نیز کتاب «گراتی، نگین اسفراین» نوشته محمد صادق مروی که از سوی انتشارات باغ کاغذی اسفراین و کتاب «آرزوی دیدار - مصاحبه دفاع مقدس» به قلم عاطفه طالب پور که توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده‌اند، به عنوان اثر برگزیده انتخاب شدند.

لازم به ذکر است؛ کتاب «بررسی نماد نقوش و نگاره های سفره کردی» نوشته معصومه ذوالفقاری در بخش هنرهای تجسمی، «قوشمه ساز پرواز» در بخش موسیقی اثر مهدی رستمی، مجموعه شعر «دوچنار» سروده حسن روشان و کتاب «تالک» ترجمه شعر کرمانجی به فارسی ترجمه شیرکوه پهلوانی در بخش ادبیات، کتاب «سلام آقا سید» به قلم علیرضا محمودی مظفر در بخش تاریخ، جغرافیا و مستند نگاری و کتاب «داماد کوچولو» در بخش کودک و نوجوان سروده زهرا داوری به عنوان آثار شایسته تقدیر قرار گرفت.

 گفتنی است، این رویداد فرهنگی در راستای توسعه فرهنگ نشر در جامعه، معرفی آثار فاخر مکتوب نویسندگان و ناشران، ارتقای سطح مطالعه و ترویج کتابخوانی در دو بخش برگزار شد که بخش موضوعی شامل آثار تالیف، ترجمه و تصحیح در موضوعات۱۰ گانه کلیات، فلسفه و روانشاسی، دین، علوم اجتماعی، علوم خاص، علوم کاربردی، هنر، ادبیات، تاریخ و جغرافیا و کودک و نوجوان است و بخش دیگر استان شناسی، زبان و ادبیات، گویش ها و خرده فرهنگ های استان که بخش ویژه این جشنواره است.

گفتنی است؛ در این مراسم از خانواده زنده یاد حاج داراب بدخشان؛ شاعر آیینی استان و انتشارات بیژن یورد تقدیر به عمل آمد‌.

لازم به ذکر است، سومین جشنواره انتخاب کتاب سال خراسان شمالی به دبیری «منیژه درتومیان» و به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

بیست‌و‌نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از 24 آبان‌ماه آغاز شده و تا یکم آذرماه ١٤٠٠ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُرکنیم» در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: