جزییات جدید از قتل کارگردان مستند

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، جزییات قتل کارگردان مستند به دست پدر و مادرش را که باعث جریحه دار شدن جامعه شده بود تشریح کرد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، سرهنگ کارآگاه مرتضی نثاری در برنامه در انتهای الوند که از شبکه دوم سیما پخش شد عنوان کرد: یکی از پرونده هایی که می توان به آن اشاره کرد مربوط به جسد مُثله شده ای در غرب تهران بود که بازتاب های خبری بسیار داشت و اذهان عمومی جریحه دار شد. این پرونده جز اقدامات پیچیده و علمی پلیس در کشف محسوب می شود.

وی ادامه داد: به محض اعلام پیدا شدن جسد در نزدیکی سطل زباله، کارآگاهان ما از اداره تشخیص هویت در محل حضور یافتند و با قطعات بدن شخصی که کشته شده بود مواجه شدند. مقداری از مچ دست، آرنج و پاها بدون سر و تنه کشف شده بود. با آزمایشگاه های علمی هویت مقتول کشف شد و از همان زمان محل زندگی و افرادی که ممکن بوده او را به قتل رسانده باشند کشف شد.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ تاکید کرد: با رصدهایی که انجام شد در کمتر از 6 ساعت، توانستیم هویت مقتول و انگیزه قاتلان و هویت آنان را شناسایی کنیم. قاتلین خودشان را ابتدا معرفی نکردند و با معرفی هویت مقتول، کاراگاهان به دنبال محل سکونت رفتند و با پایش های محلی و تحقیقات از مطلعین محلی و معاینات، به این شک کردند که اعضای خانواده (پدر و مادر) در این قتل مشارکت داشته باشند.این ماجرا آزاردهنده بود که پدر و مادری در قتل فرزندشان همدست باشند و او را مسله کنند. پس از مظنون شدن به این دو نفر، آنان بازجویی و در نهایت اقرار کردند و در نهایت به قتل داماد این خانواده رسیدیم.

سرهنگ نثاری توضیح داد: در تحقیقات اولیه پدر و مادر منکر جنایت بودند و با آزمایشگاه های علمی و مجهز و نمونه هایی که از خانه بدست آوردیم مجبور شدند اقرار کنند. جامعه روانشناسان نیز علاقه مند به پیگیری این مجرم بودند. این فرد تحت فشارهای روحی بود و مشکلات بین پدر و فرزند دامنه دار بوده است. داماد این خانواده نیز به دلیل اختلاف با دختر چندبار مورد نصیحت پدر خانواده قرار می گیرد و نصیحت ها کارساز نبوده و در نهایت به منزل دعوت شده، داخل غذایش سم می ریزند و او را قطعه قطعه می کنند. دختر پس از مدتی دچار عذاب وجدان می شود زیرا همدست قتل همسر خود بوده و از پدرش حق السکوت درخواست می کند و در نهایت این امر موجب می شود دختر را نیز از سر راه به همین روش به قتل برسانند.

وی در ادامه درباره قدمت پلیس آگاهی گفت: در اسناد تاریخی آمده که سابقه پلیس آگاهی به سال 1294 باز می گردد و این پلیس با افتخار بیش از 105 سال پیش تشکیل شد. این پلیس 7 شعبه زیر نظر اداره تامینات داشت که شامل مبارزه با قتل، آدم ربایی، گمشده ها، سرقت و... می شد.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ یادآور شد: تا سال 1370 این شرایط ادامه داشت که در نهایت قانون ادغام نیروی انتظامی یعنی سه بخش ژاندارمری، کمیته و شهربانی تحت عنوان نیروی انتظامی شکل گرفت و با عنایت رهبر انقلاب، اخیرا به فرماندهی کل انتظامی کشور تغییر نام داده و باری به مسوولیت های گذشته ما افزوده شده و ما با صلابت بیشتری آماده خدمت به مردم هستیم.

سرهنگ نثاری با بیان اینکه وضعیت در جرم و جنایت در تهران بزرگ با تلاش همکاران ما کاهشی است تصریح کرد: با برنامه ریزی های هوشمندانه پلیس، بخشی از پرونده های لاینحل را در 5 سال اخیر کشف کنیم. معاونت جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ 5 اداره بزرگ و راهبردی شامل مبارزه با سرقت های مسلحانه، کشف فقدان افراد، مبارزه با قتل، مبارزه با آدم ربایی و رسیدگی به جرایم خاص همچون حریق عمدی می شود.

وی ادامه داد: اداره ای را تحت عنوان اداره چهارم تاسیس کردیم که در خدمت خانواده ها است و توانسته ایم با اقدامات شبانه روزی دلنگرانی های خانواده ها را که بابت گمشده ها به پلیس مراجعه می کنند کاهش دهیم.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ با ذکر خاطره ای گفت: دودهه قبل افسر جوانی بودم در آگاهی شهرستان ری بودند و پرونده سرقتی در ایام نوروز به ما ارجاع شد و برای تحقیقات محلی و نحوه ورود و خروج سارقان مراجعه کردم و پس از انجام بررسی ها و ثبت نظرات کارشناسی، به قفس مرغ مینایی رسیدم که از گویی از موضوعی رنج می برد. از مالباخته در این باره پرسیدم و او با اکراه گفت پس از اتفاق سرقت، با همسرم جر و بحث داشتیم و درگیری لفظی ما موجب شد این مرغ مینا خود را به قفس بزند و پرهایش در حال ریختن است.

نثاری افزود: این موضوع در پس ذهن من ماند و به هشت مظنون رسیدیم. مستندات مادی قوی برای اثبات جرم نداشتیم و به ذهنم رسید این مرغ حساس ایا می تواند به ما در شناسایی سارق کمک کند ؟  از مالباخته دعوت کردیم با این مرغ در پلیس شهر ری حضور یابد و مظنونین را به خط کردیم و چند سوال می پرسیدیم تا واکنش مرغ را ببینیم. در مظنون چهارم یا پنجم دیدیم مرغ خودش را به در و دیوار زد و به ما فهماند که سارق همین فرد است و ما نسبت به او تمرکز بیشتری گذاشتیم و او اقرار به سرقت کرد. همان موقع رسانه ها تیتر زدند که راز کشف سرقت منزل توسط مرغ مینا فاش شد. کاراگاهان از همه حواس برای شناسایی مجرمان استفاده می کنند.

وی اظهار کرد: پختگی 106 ساله این پلیس موجب شده پرونده کشف نشده ای درباره آدم ربایی نداشته باشیم و تا امروز ریالی پول به ادم ربا پرداخت نشده و از شاخص نرم جهانی در کشف راز قتل ها بالاتر باشیم و در جرایم مسلحانه و خشن نیز پرونده سرقت مسلحانه کشف نشده در تهران نداشتیم. سارقان می دانند برخورد پلیس کوبنده است و امیدوارم بتوانیم آرامش را برای مردم برقرار کنیم.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: در کشورهای پیشرفته سهمی از وقوع جرم را مردم و سازمان های مردم نهاد به عهده می گیرند. اگر می خواهیم به امنیت پایدار خدشه ای وارد نشود مردم مشارکت همه جانبه با پلیس داشته باشند و هر اتفاقی افتاد از مردم می خواهیم با 110 تماس بگیرند یا به اپلیکشن پلیس من مراجعه کنند.

سرهنگ نثاری عنوان کرد: تلاش کنیم خشم های هیجانی را کنترل کنیم و خانواده ها در مباحث گفتمان سازی با نوجوانان و کودکان بیشتر کار کنند. صدا و سیما در این زمینه نقشی اساسی دارد و باید تبعات پی روی از خشم های زودگذر را گوشزد کنیم و مدارس و مراکز فرهنگی نیز در این راه اهمیت دارند. فضای مجازی راه امنی برای دوست یابی نیست الزامات را رعایت کنید و اعتماد نکنید. جرایم به فضای مجازی کوچ خواهد کرد و باید آگاهی عمومی را بالا ببریم.

لازم به ذکر است برنامه تلویزیونی "درانتهای الوند" شنبه تا چهارشنبه هر هفته به تهیه کنندگی امیرحسین آذر، کارگردانی مسعود مرعشی و با اجرای مجید یحیایی، حامد مهربانی، غزاله کفاش طلب، فرشته علیپور و پدرام ابدان ساعت ۰۷:۰۰ صبح روی آنتن شبکه دوسیما می‌رود.

انتهای پیام //

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار فرهنگ و هنر

  اخبار برگزیده