به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ سریال «شب دهم» به کارگردانی حسن فتحی شاید مهم ترین ساخت رسانه ملی ویژه ماه محرم باشد چراکه جدا از به کار گرفتن از یک دوره تاریخی در قصه، سریال یادآور هنر تعزیه در طول قصه و با تقابل دو شخصیت خیر و شر که فرمولی کلاسیک در آن نمایش است کلید خورد.

این سریال که با هدف پخش در ماه محرم تولید شد و اتفاقا در زمان پخش با بازخورد خوبی از سوی مخاطب مواجه شد در مختصات اولیه درام تماما ویژگی های یک قصه اصیل ایرانی همراه با چاشنی یک ملودرام عاشقانه در کنار بازگشایی کتاب تاریخ معاصر و جایگاه تعزیه موثر در اوضاع و احوال سیاسی روز را با هود به همراه داشت و تمام این فاکتورها دست به دست هم داد تا فتحی توانمندی اش را در روایات یک اثر کلاسیک به تصویر بکشد.

حسن فتحی زمانی شروع به ساخت «شب دهم» کرد که پیش از آن به خاطر سریال «پهلوانان نمی‌میرند» بسیار از سوی مخاطبان تحسین شده و مورد توجه قرار گرفته بود.

نکته مهم در ساخت و پخش سریال «شب دهم» این بود که همزمانی نوروز و محرم این پیشداوری را به وجود آورده بود که تلویزیون در سال ۸۰ هیچ سریال جذابی پخش نمی‌کند.

و نکته دیگر اینکه حسن فتحی اول نمی‌خواست «شب دهم» را برای تلویزیون بسازد. قصد داشت آن را در قالب یک فیلم سینمایی برای حوزه هنری کار کند. وقتی فیلمنامه را می‌نویسد متوجه می‌شود که قصه آن از سطح یک فیلم سینمایی فراتر رفته و برای همین منصرف می‌شود و آن را در چارچوب مدیوم تلویزیون پرورش می‌دهد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: