شهرام کرمی، نویسنده و کارگردان تئاتر، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا در ارتباط با وضعیت جشنواره تئاتر فجر اظهار داشت: جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر 37 دوره از آن برگزار شده و معرف تئاتر ایران است و به عنوان یک رویداد مهم و بین‌المللی شناخته می‌شود و به‌صراحت می‌توان آن را جزو جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر دنیا قرار دارد. بسیاری از هنرمندان تئاتر با این جشنواره معرفی شدند و آثار بین‌المللی قابل توجهی در این جشنواره شرکت داشتند.

او ادامه داد: برخی از گونه‌های اجرایی در این جشنواره باعث شکل‌گیری جریان تازه‌ای شده که یکی از آنها تئاتر خیابانی است. پس از انقلاب اسلامی جریان شکل‌گیری و فعالیت آن با تئاتر فجر شروع شد و بعد جنبه عمومی پیدا کرد. از این جهت به عقیده من جشنواره تئاتر فجر اتفاقی با اهمیت و سازنده هست چراکه بین هنرمندان از اهمیت خاصی برخوردار است و در سیستم فرهنگی و هنری مسئولان به ارزش آن واقف هستند و عوامل برگزار کننده در هر دوره سعی داشتند یک گام این جشنواره را به سمت جلو سوق دهند.

کرمی اظهار داشت: این جشنواره تئاتر را به سمت مسیر حرفه‌ای پیش می برد و باید جنبه رقابتی آن حذف شود. اگر ما خواهان یک جشنواره با معیارهای بین‌المللی برگزار کنیم رقابت در آن معنا ندارد بلکه جشنواره محفلی برای حضور و ارائه آثار منتخب ایران و جهان باشد.

او تاکید کرد: جشنواره تئاتر فجر باید به مسیری تبدیل شود که آثار نمایشی شرایطی را برای تبادل نظر و گفت‌وگو فراهم کند. اینکه جشنواره را محیطی برای رقابت ببینیم به عقیده من پس از 3 دهه برگزاری ضروری است، هرچند شرایط پذیرش این تفکر در بین برخی از هنرمندان ما وجود ندارد و همچنان هنرمندان ما هر رویداد جشنواره‌ای را به معنی یک رخداد رقابتی می‌بینند.

کرمی ادامه داد: این وجوه رقابت را باید تغییر داد و از جنبه‌های دیگری حس رقابت را ایجاد کرد. باید جشنواره به سمتی برود که معیار ارزش‌های هنری آن غلبه پیدا کند و ما ارزش‌ها را مقایسه کنیم. جشنواره تئاتر فجر ما به تحول نیاز داشت و ساختار فعلی بسیار خوب است.

کارگردان نمایش «خانه خورشید» بیان داشت: جشنواره در هر دوره می‌تواند اتفاقاتی را به تناسب جریان تئاتر کشور شکل دهد، اکنون تئاتر ما توسعه و رشد پیدا کرده تعداد آثار اجرایی بالا رفته نگاه‌ها حرفه‌ای‌تر است و ساختارهای ما باید به سمت تئاتر حرفه‌ای حرکت کند طبیعی است که به مرور به سمت شیوه‌های اجرایی برویم که بتواند در راستای سطح تئاتر کشور باشد.

خبرنگار: مینا سجادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: