به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ بهمن عشایری در این باره اظهارداشت: با توجه به حضور بیش از ۵۸ هزار تبعه خارجی مجاز و غیر مجاز در استان طرح آمایش مرحله ۱۶ اتباع خارجی و تمدید مدارک اقامتی اتباع افغانستانی و عراقی دارای کارت آمایش و هویت معتبر، از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز شده و به مدت ۴ ماه ادامه دارد. 

وی افزود: تمامی اتباع افغانستانی دارای کارت آمایش ۱۵ و اتباع عراقی دارای کارت هویت ۱۴ بایستی به دفاتر کفالت اقامت و اشتغال اتباع خارجی در استان مراجعه کنند.

عشایری در رابطه با اهداف اجرای طرح آمایش اتباع کشورهای یادشده افزود :آمایش اتباع خارجی در واقع به روزرسانی آمار و اطلاعات اتباع خارجی و توزیع مناسب جمعیت آنان در پهنه سرزمین ایران است که به هماهنگی و برنامه‌ریزی در عرصه های متفاوت و خدمات رسانی توسط دستگاه های مختلف نیاز دارد.

وی تصریح کرد: در استان قزوین در مجموع ۶ دفتر خدمات اقامت و اشتغال وظیفه اجرای طرح آمایش ۱۶ را به عهده دارند.

عشایری اظهار داشت: به دلیل شیوع ویروس کرونا و نگرانی از احتمال ابتلا مراجعان، این طرح فقط با حضور سرپرست خانوار و از طریق اطلاع رسانی توسط دفاتر و بر اساس نوبت دهی صورت می گیرد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قزوین گفت: اتباع خارجی در زمان مراجعه به دفاتر کفالت علاوه بر مدرک اقامتی قبلی خود بایستی هزینه‌های مربوط به تمدید کارت آمایش و پروانه اشتغال خود را بر اساس مصوبات قانونی مراجع ذیربط پرداخت کنند 

وی خاطرنشان کرد: همزمان با اجرای طرح آمایش، مجوز اشتغال به کار نیز در دفاتر صورت می گیرد و افرادی که مشمول دریافت مدارک موقت اشتغال می باشند می‌توانند نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

عشایری همچنین در رابطه با آمار حضور اتباع خارجی در قزوین گفت:  در استان دو بخش مرکزی و کوهین از توابع شهرستان قزوین برای حضور، اقامت و اشتغال اتباع خارجی موصوف مجاز است که در مجموع از ۵۸ هزار  اتباع خارجی در استان، ۱۶ هزار نفر از آنان پناهنده دارای کارت آمایش و ۱۰ هزار نفر دارای گذرنامه و مابقی غیر مجاز هستند.

وی افزود: بیش از ۵ هزار دانش‌آموز و بیش از ۲ هزار دانشجوی خارجی در مراکز دانشگاهی و آموزش عالی استان تحصیل می کنند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: