به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ به مناسبت آغاز هفته بزرگداشت پدافند غیر عامل که از هشتم تا 14 آبان تعیین شده نشست تخصصی امداد و نجات در پدافند غیر عامل با محور تحلیل یکی از حوادث پدافندی و ارائه طرح پدافندی روز یکشنبه در سالن جلسات جمعیت هلال احمر استان قزوین برگزار شد.

حکمت الله هاشمی در این نشست اظهارداشت: در کارگروههای تخصصی پدافند غیر عامل بایستی اقدامات پیشگیرانه داشته باشیم و با اطلاعات کامل و آموزش های تخصصی بتوانیم آسیب های حوادث را کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 11 کارگروه تخصصی در پدافند غیر عامل تشکیل شده اما هنوز ادبیات مشترک نداریم و به همین دلیل گاهی اوقات به نتایج سریع و مناسبی نمی رسیم.

هاشمی تصریح کرد: خوشبختانه در استان قزوین طرح جامع پدافند غیر عامل با هزینه سنگین و کار زیاد با همکاری دستگاههای اجرایی تهیه شده اما باید برای عملی شدن آن برنامه داشته باشیم تا کار متوقف نشود.

وی بیان کرد: حدود 60 درصد اطلاعات پدافند غیر عامل استان تکمیل شده اما باید دستگاهها نیز جزئیات را در اختیار داشته باشند تا اقدامات موثری صورت گیرد.

photo_2021-10-31_12-01-17

هاشمی یادآورشد: در کارگروههای تخصصی دنبال آن هستیم که آسیب ها را شناسایی، تهدیدات را برطرف و برای حل مشکلات راهکار داشته باشیم تا طرح جامع بی نتیجه نماند.

وی گفت: بانک اطلاعاتی دستگاهها تهیه شده و دارایی و تجهیزات و امکانات نهادها مشخص شده اما بایستی همه این اطلاعات جمع بندی و متمرکز شود و ضمن حفظ محرمانه بودن آن در اختیار دستگاههای متولی قرار گیرد.

تشکیل تیم واکنش سریع در استان ضروری است

معاون امداد جمعیت هلال امر استان قزوین اظهارداشت: با تشکیل تیم واکنش سریع بایستی ارزیابی های اولیه صورت گیرد و دستگاههای متولی به صورت علمی و کارشناسی وارد میدان شوند تا اقدامات به نتیجه برسد.

هاشمی اضافه کرد: در این نشست دو نمونه مستند تهیه شده از دو حادثه شامل حریق در یک کارخانه مواد شیمیایی و واژگونی تانکر بنزین را نمایش داده و بررسی کارشناسی خواهیم کرد تا بتوانیم با تجربه این حوادث در آینده با خسارات کمتری مواجه شویم.

photo_2021-10-31_12-01-28

وی گفت: معمولا پس از بروز حادثه همه نیروهای امداد بدون رعایت پهنه خطر و نکات ایمنی وارد حادثه می شوند و خودشان نیز آسیب می بینند که بایستی در جلسات تخصصی این موارد شناسایی شده و برای پیشگیری از خطر و تهدید راهکار ارائه کنیم.

هاشمی بیان کرد: بایستی نیروهای تخصصی و عملیاتی آموزش لازم را طی کنند تا بتوانیم با خسارت کمتری حوادث را پشت سر بگذاریم.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: