به گزارش خبرگزاری برنا از قم، سید امیر سامع که در نشست علنی شورای اسلامی شهر سخن می گفت با اشاره به این که جانمایی و طراحی باغ پرندگان از چند سال پیش در دستور کار مدیریت شهری قم قرار گرفته بود اظهار کرد: بر این اساس، یک دره طبیعی با رعایت مسائل بهداشتی مانند گردش طبیعی باد و آب در نظر گرفته شد و البته بررسی تجربه موجود از راه اندازی دیگر باغ های پرندگان نیز در دستور کار قرار گرفت.

وی اضافه کرد: همچنین در نظر گرفته شدن دامپزشک اختصاصی برای این باغ یکی دیگر از مواری بود که لحاظ شد.

معاون خدمات شهری شهرداری قم با بیان این که طبق قرارداد، حدود 3 هزار و 800 پرنده در شرایط بهره برداری کامل از باغ پرندگان قم مورد استفاده قرار خواهد گرفت یادآور شد: به هر حال اخذ مجوزهای لازم از دامپزشکی و محیط زیست پیگیری شد که مجوز دامپزشکی در تاریخ سوم آبان ماه سال جاری و مجوّز محیط زیست هم در تاریخ هشتم آبان ماه نشان از صدور پروانه موقت بهره برداری باغ پرندگان با رعایت برخی شرایط و رفع برخی ایرادات می دهد.

سامع افزود: البته مجوزهای اولیه دامپزشکی و محیط زیست به صورت موقت سه ماهه و یا 6 ماهه ارائه می شود تا پروانه دائم پس از بررسی ها و اصلاحات نهایی صادر شود.

وی سپس به آیین افتتاحیه باغ پرندگان در فصل پاییز سال جاری اشاره کرد و گفت: البته ما از همان ابتدا، چشم اندازی برای راه اندازی باغ در فصل زمستان و با توجه به شیوع کرونا نداشتیم و به همین دلیل هم اکثر پرندگان موجود و گونه های ویژه با نظارت محیط زیست به نقطه دیگری منتقل شدند.

معاون خدمات شهری شهرداری قم در ادامه به واکسیناسیون نیوکاسل پرندگان موجود در باغ در یازدهم بهمن ماه سال جاری اشاره و بیان کرد: نوزدهم بهمن ماه بود که طبق اعلام دامپزشکی، چند نمونه مثبت آنفلوآنزای پرندگان در باغ مشاهده و دستور قرنطینه صادر شد.

سامع افزود: در آن شرایط، کمتر از 20 درصد ظرفیت پرندگان در باغ بودند که ما پیشنهاد دادیم تا نمونه های مثبت از سایر پرنده ها جدا شوند و سایر نمونه گیری ها انجام شود، اما شیوه نامه های دامپزشکی بر معدوم سازی کلی و سریع اصرار داشت که بر این اساس معدوم سازی حدود 690 پرنده در دستور قرار گرفت.

وی ادامه داد: پس از این مرحله، ضد عفونی کردن محیط و تداوم قرنطینه چند هفته ای انجام شده که همچنان در مرحله قرنطینه باغ به سر می بریم، اما امیدواریم که باغ پرندگان قم در اواخر امسال و یا اوایل سال بعد بازگشایی شود.

معاون خدمات شهری شهرداری قم با بیان این که باغ پرندگان قم به عنوان یک مجموعه کاملا طبیعی طراحی شده است تأکید کرد: معدوم سازی این پرندگان برای همه ما دردناک بود، در عین حال باید دانست منشأ این بیماری در قم نبوده است، به بیان دیگر بیماری آنفلوآنزای پرندگان بر اساس مهاجرت آنان، یک پدیده طبیعی و جهانی است و ربطی به فقط ایران و یا قم ندارد.

سامع گفت: اطراف شهر قم و از چند سال پیش شاهد نگهداری و پرورش پرندگان زینتی بوده و از این رو در طراحی باغ پرندگان از این ظرفیت هم استفاده شده است.

وی با اشاره به این که باغ پرندگان یکی از پروژه های مجموعه هزار هکتاری زائر شهر قم است ادامه داد: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و چندین بوستان مانند بوستان شهدای گمنام یا بوستان یادمان شهدا و بوستان ظهور بخش های دیگر این مجموعه هزار هکتاری است، ضمن آن که بوستان طبیعی بسیار زیبای دیگری نیز در این مجموعه در حال انجام است که تا خرداد ماه سال آینده افتتاح می شود.

معاون خدمات شهری شهرداری قم همچنین از پیگیری برای پرداخت خسارت سرمایه گذار باغ پرندگان خبر داد و بیان کرد: اصولا بیمه ها، باغ های پرندگان را بیمه نمی کنند و از این رو، تعداد و گونه های معدوم شده از پرندگان صورتجلسه شده است تا دامپزشکی نسبت به پرداخت خسارت ها اقدام کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: