به گزارش برنا؛ در حالی که پیش از آغاز سال نو، بارها و بارها نسبت به مسافرتها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هشدار داده شده بود، اما متاسفانه برخی بی توجه به اوضاع و احوال کرونا قصد سفر کردند و حتی زحمت رعایت پروتکل‌های بهداشتی را هم به خود ندادند. عمق فاجعه آنجاست که بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت در ایام تعطیلات نوروزی ۱۵ هزار نفر کرونا مثبتی که از ابتلایشان آگاهی داشته‌اند نیز اقدام به جابجایی کرده‌اند. در عین حال میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۵۵ درصد سقوط کرده است؛ موضوعی که خطر موج چهارم را دو چندان می‌کند.

همین روند بود که باعث شد کشوری که در هفته دوم بهمن ماه هیچ شهر قرمز کرونایی نداشت و تنها ۱۸ شهر آن نارنجی بودند و در مقابل  ۳۰۱ شهر آبی داشت، حالا با گذشت کمتر از دو ماه به نقطه‌ای برسد که شاهد کاهش ۹۰ درصدی شهرهای آبی در کشور باشیم. در نقطه مقابل اما، افزایش بیش از ۹۰ درصدی شهرهای قرمز و نارنجی را مشاهده می‌کنیم. بر این اساس به گفته مقامات وزارت بهداشت، در حال حاضر در کشور ۴۷ شهر قرمز و ۱۲۶ شهر نارنجی، ۲۴۷ شهر زرد و ۲۸ شهر آبی داریم. در تهران نیز می‌بینیم که نسبت به دو هفته گذشته مواردسرپایی، بستری و فوت بین ۵۰ الی ۷۰ درصد افزایش داشته است.

با وجود این شرایط، بر اساس اعلام دکتر علیرضا رییسی - معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، خیز بلند بیماری کووید-۱۹ در کشور آغاز شده و از نظر اپیدمیولوژیک الگویی که از بیماری در کشور دیده می‌شود، نشان‌دهنده پرچمداری کرونای انگلیسی است؛ به طوری که بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در اکثر استان‌های کشور افزایش یافته‌اند و خیز جدید بیماری در حال اتفاق است.

در حال حاصر البرز و ایلام وارد پیک کرونا شدند و خیز بلند در آنجا آغاز شده است و برخی استان‌ها هم در آستانه ورود به پیک جدید هستند.

استان‌های مازندران، گیلان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی و لرستان در آستانه ورود به موج جدید بیماری هستند و سایر استان‌ها هم کم و بیش روند صعودی دارند و در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، فارس، سمنان و خراسان جنوبی نیز روند صعودی آغاز شده است.

باید توجه کرد که از ششم تا دوازدهم فروردین ماه ۱۴۰۰، در کشور ۶۱۹۴۸ مورد سرپایی مثبت شناسایی شده است. همچنین ۷۶۸۴ نفر طی این مدت در بیمارستان‌ها بستری شدند و متاسفانه ۶۴۸ نفر نیز فوت کرده‌اند.

وضعیت چند استان از نظر صعود کرونا

لرستان

روند افزایشی موارد بستری برای سومین هفته متوالی تداوم یافته و افزایش موارد فوت دیده می شود. بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر شده است. در حالی که میزان مرگ و میر استان لرستان به متوسط کشور نزدیک شده است.

گیلان

روند بستری در گیلان در هفته اخیر افزایش و فوت ثابت مانده است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بالاتر است.

آذربایجان غربی

روند بستری و فوت در این استان در هفته اخیر افزایش یافته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی در این استان نیز از متوسط کشوری بیشتر است.

مرکزی

روند بستری و موارد فوت در این استان در هفته اخیر افزایش یافته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر استان نیز از متوسط کشوری بالاتر رفته است.

اصفهان

روند بستری و فوت در اصفهان در هفته اخیر افزایش یافته است. البته هنوز بروز موارد بستری و مرگ و میر استان کمتر از متوسط کشوری است.

خراسان رضوی

روند بستری و فوت در این استان هم در هفته اخیر افزایش داشته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر در این استان هم از متوسط کشوری کمتر است.

هرمزگان

موارد بستری و فوت در استان هرمزگان افزاش یافته است، اما میزان بروز موارد بستری و مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر است.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: