به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان ، "علیرضا محمدی کرجی ران" با بیان جزییاتی در این رابطه اظهار داشت : با سفر مهندس راستاد معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به استان هرمزگان و از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در جلسه هیات دولت، پروژه های دریایی و بندری کشور صبح روز پنج شنبه ۲۴ تیرماه به صورت نمادین در بندر شهید رجایی افتتاح می شوند.

وی با بیان اینکه از مجموع ۱۵ مورد پروژه آماده افتتاح ، ۶ پروژه دریایی و بندری سهم استان هرمزگان است ، گفت : این پروژه ها شامل افتتاح یک پست اسکله و ۳۱ هکتار بارانداز پایانه کانتینری بندر شهید رجایی با اعتبار ۴۷۲ میلیارد تومان ، سه پست اسکله نفتی (بخش عملیات عمرانی) با اعتبار ۱۵۱ میلیارد تومان ، دو فروند لایروب هاپرساکشن ۴۰۰۰ مترمکعبی با اعتبار ۸۵ میلیون یورو و یک فروند قایق طناب گیر با اعتبار ۸۰۰ هزار یورو می شود که در مجموع برای آنها ، سه هزار و ۱۹۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری( با محاسبه ارزش روز ارزی و ریالی) از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی صورت گرفته است.

وی افزود : همچنین پروژه ساختمان مرجع دریایی بندر جاسک با اعتبار ۷,۹ میلیارد تومان و سیستم جامع اطفاء حریق بندر لنگه به ارزش ۴.۷ میلیارد تومان از دیگر پروژه های افتتاحی در استان هرمزگان است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشریح اهمیت این پروژه ها گفت : علیرغم همه محدودیت های ناشی از تحریم های بین المللی و شیوع گسترده ویروس کرونا ، خوشبختانه با اتکاء بر دانش فنی و بومی متخصصان و بندرسازان ایرانی از مجموع سه پست اسکله فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی، یک پست اسکله به همراه محوطه بارانداز آن به مساحت ۳۱ هکتار ، آماده بهره برداری شده است.

 وی افزود : با تکمیل فاز ۳ این بندر ، امکان پهلوگیری همزمان۳ کشتی نسل هفتم اقیانوس پیما با آبخور ۱۷,۵ متر و طول ۴۰۰ متر با بیش از ۱۸ هزار و ۴۰۰ TEU کانتینر فراهم می شود و قدرت رقابتی بزرگترین بندر بازرگانی کشور با بنادر رقیب در منطقه افزایش بسزایی خواهد یافت؛ همچنین این طرح موجب ارتقای جایگاه بندر شهید رجایی در میان ۱۰۰ بندر برتر دنیا خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری ترمینال کانتینری بندرشهید رجایی با اجرای کامل فاز سوم از ۶,۳به۸.۴میلیون TEU افزایش پیدا می کند. این مگاپروژه یکی از طرح‌های بزرگ بندرسازی در کشور است که هم از نظر تجهیزات فنی و هم روند ساخت و سازهای عمرانی دارای پیچیدگی‌های خاص و ویژگی‌های منحصر به فردی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان جزییاتی در خصوص پروژه سه پست اسکله نفتی در بندر خلیج فارس، از اتمام عملیات عمرانی آن خبر داد و گفت: ساخت این اسکله‌ها با قابلیت پذیرش شناورهای بزرگ نفتی با اتکاء بر توان داخلی صورت گرفته، اکثر تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور و بخشی از آن توسط شرکت های دانش بنیان ایرانی ساخته شده است. این اسکله ها به طول یک هزار و ۳۰۰ متر، ۸۵۰ متر عرشه و ۱۶ متر عمق در ضلع شرقی حوضچه  بندر شهید رجایی واقع شده و شامل احداث جاده، پل دسترسی و همچنین خطوط انتقال است.

کرجی ران اضافه کرد: با بهره برداری از این اسکله‌ها که از نوع شمع و عرشه و با امکان پهلوگیری شناورهای نفتکش یکصدهزار تنی است، زیرساخت لازم برای صادرات سالانه ۳۴ میلیون تن فرآورده‌های نفتی شامل بنزین، گازوییل، نفتا، میعانات گازی، نفت کوره و سوخت شناورها فراهم می‌شود و ظرفیت صادرات فرآورده‌های نفتی از بندر شهید رجایی ۳۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: