به گزارش خبرنگار برنا از همدان، رشید حیدری مقدم در ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: یکی از نگرانی های اصلی دانشگاه علوم پزشکی افزایش مراجعه مردم به بازار در روزهای پایانی سال و به دنبال آن شیوع ویروس و افزایش شمار بیماران بستری در بیمارستان ها است.

وی افزود: همچنین مقصد بودن همدان برای گردشگران نوروزی از دیگر دغدغه های علوم پزشکی است که از اعضای کمیته تسهیلات سفر درخواست داریم تمهیدات لازم را برای نوروز ۱۴۰۰ و کاهش شمار مسافران ورودی به استان در نظر بگیرند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: وضعیت رنگ بندی استان همدان نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته و هم اینک اسدآباد در وضعیت آبی و ۹ شهرستان دیگر استان همدان در وضعیت زرد کرونایی هستند.

دکتر حیدری مقدم با بیان اینکه  شاخص سرایت پذیری در همدان به کمتر از یک درصد یعنی ۹ دهم درصد رسیده است، گفت: ۶۸ درصد بیماران قطعی کووید ۱۹ استان همدان در تماس های درون خانوادگی، ۲۱.۵ درصد شرکت در اجتماعات، ۹ درصد به خاطر رعایت نکردن فاصله گذاری فیزیکی در محیط کار و ۱.۵ درصد نیز به علت مسافرت به ویروس کرونا مبتلا شدند.

وی ادامه داد: تحلیل این داده ها نشان می دهد که سهم تماس های درون خانگی در بروز بیمار کرونا رو به افزایش بوده و سهم شرکت در اجتماعات نسبت به گذشته روند نزولی پیدا کرده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: طبق بررسی های انجام شده ویروس کرونای انگلیسی بیشتر کشور را درگیر کرده و در همدان نیز تاکنون سه مورد مشکوک به این ویروس جهش یافته شناسایی و ابتلای قطعی آنها تایید شده است.

دکتر حیدری مقدم با بیان اینکه موج نگران کننده در خصوص شیوع ویروس کرونا در استان همدان نداریم، اظهار داشت: برنامه بسیار خوبی برای کنترل ویروس در این استان اجرا شده و در گام نخست همه افراد و اطرافیانی که با بیماران مشکوک به کرونای انگلیسی در ارتباط بودند مورد ارزیابی و آزمایش قرار گرفتند.

وی بیان کرد: طرح شهید سلیمانی با قوت در حال اجرا است و تاکنون ۱۵ هزار ۸۴۱ خانوار مورد حمایت قرار گرفتند، همچنین یک هزار و ۱۳۷ نفر رهگیری و یک هزار و ۲۷۳ نفر نیز به مراکز منتخب شناسایی و درمان ویروس کرونا ارجاع داده شدند.

حیدری مقدم ادامه داد: ۴۲۱ بیمار کرونایی استان همدان نیز در منزل مورد مراقبت قرار گرفتند و درهمین حال تاکنون از ۴۲۶ تخت های نقاهتگاهی استان استفاده ای نشده است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: