به گزارش خبرنگار برنا از همدان، سید مهدی میرباقری با بیان اینکه همه ساله به دلیل شرایط آب و هوایی با شروع  فصل بهار معمولا شاهد سرمازدگی بهاره و بروز خسارت در باغات شهرستان هستیم اظهار کرد: امسال نیز این سرمازدگی در روزهای هشتم و نهم فروردین ماه در باغات ملایر رخ داد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۱ هزار هکتار از باغات شهرستان زیر پوشش انواع محصولات باغی است افزود: از این میزان ۱۱ هزار هکتار زیر کشت انگور و یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار زیر کشت سیب، آلبالو و گیلاس است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملایر میزان باغات گردو را بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار و باغات زیر کشت شلیل و هلو را حدود ۹۰۰ هکتار برشمرد و افزود: مابقی باغات نیز زیر کشت دیگر میوه‌‌ها از جمله زردآلو و بادام است.

وی با بیان اینکه بیش از یک‌هزار هکتار از باغات دچار سرمازدگی بهاره شدند، برآورد محصولات خسارت‌دیده باغات را حدود ۳ هزار تن دانست و تصریح کرد: ارزش محصولات خسارت دیده ۵۴ میلیارد تومان برآورد شده است.

میرباقری با بیان اینکه این سرمازدگی بیشتر در محصولات بادام، گردو، زردآلو و... بوده که به دلیل مقاومت کمتر دچار مشکل شده است گفت: بیمه محصولات و باغات در راستای حمایت از کشاورزان همیشه از سوی جهاد کشاورزی توصیه می‌شود، یکی از عمده مشکلاتی که در حال حاضر در خصوص سرمازدگی باغات وجود دارد بیمه نبودن محصولات و باغات کشاورزی است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: