به گزارش خبرنگار برنا از همدان، محمدباقر محمدی در جلسه شورای معاونان جمعیت هلال‌ احمر استان همدان در خصوص کسب آمادگی مقابله با زلزله، افزود: در این مانور میدانی همه سازمان‌ها، معاونت‌ها و استان‌های کشور وارد عمل شده و هر کس به فراخور وظیفه خود نقشی به‌عهده دارد.

وی وجود تیم‌های توانمند و شرایط جغرافیایی مناسب را دلیل انتخاب استان همدان به‌عنوان میزبان اجرای این مانور عنوان کرد و افزود: انتظار می‌رود استان همدان همچون سالهای گذشته با همراهی و همدلی معاونت‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های عضو کارگروه امداد و نجات، مقدمات اجرای یک مانور میدانی به طور کامل عملیاتی  را فراهم کند.

معاون سازمان امداد و نجات  جمعیت هلال احمر گفت: هلال احمر در همه مشکلات از جمله مهار ویروس کرونا، خشکسالی، قطعی برق و دیگر مشکلات وظایفی بر عهده دارد ولی این مشکلات نباید موجب غفلت از وظیفه ذاتی جمعیت با محوریت آموزش، تمرین، پیشگیری و حفظ آمادگی در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه شود. 

رییس تیم‌های عملیاتی سازمان امداد و نجات کشور نیز  دراین جلسه اظهار داشت: سازمان امداد و نجات هلال احمر ساختار مشخصی برای فراخوان مدیران و نیروهای عملیاتی در هر زمان از شبانه‌روز را دارد

"مرتضی مرادی پور" افزود: خانه‌های هلال با رویکرد ارزیابی اولیه و اطلاع‌رسانی مقیاس حادثه در لحظات اولیه تشکیل شدند و در این مانور میدانی اولین اطلاعات زلزله فرضی از خانه‌های هلال منطقه زلزله‌زده دریافت می شود.

وی این مانور و زلزله فرضی را شامل بخش هایی نظیر هشدار اولیه و فراخوان، مدیریت امداد و نجات، مدیریت لجستیک و پشتیبانی، مدیریت اسکان، ایجاد کمپ فرماندهی واحد، مدیریت رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی مناسب و مستندسازی امور دانست.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان همدان هم گفت: در این تمرین از خانه‌های هلال به‌ عنوان ارزیاب‌های اولیه استفاده می شود و تا رسیدن نیروهای پیشرو و نجاتگر، کار ارزیابی و گزارش‌دهی و انجام عملیات نجات به عهده‌ی اعضای این خانه‌ها است.

 علی سنجر بگی افزود: در این تمرین میدانی که با حضور مدیران ارشد جمعیت هلال احمر انجام می‌گیرد همه استان‌ها نقش و تکالیفی به‌عهده دارند.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: