افشین بیابانگرد، پیشکسوت کشتی فرنگی کشورمان درباره آخرین شرایط تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی قبل از حضور در المپیک توکیو در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری برنا اظهار کرد: قبل از هر چیز قهرمانی هر دو تیم آزاد و فرنگی را در رقابت‌های آسیایی تبریک می‌گویم. خوشبختانه ما در بخش آزاد در همه وزن‌ها سهمیه‌های لازم را کسب کردیم. در فرنگی فقط یک وزن مانده که امیدوارم در بلغارستان به این سهمیه هم برسیم. ما هیچ وقت با سهمیه کامل در المپیک شرکت نکردیم و امیدوارم این بار این اتفاق خوب رخ بدهد و بتوانیم در فرنگی هم تیم کاملی را راهی المپیک کنیم.

او با اشاره به صحبت‌های علیرضا دبیر در مورد نتیجه کشتی در المپیک ادامه داد: من صحبت‌های دبیر را خواندم. طبیعی است از گذشته هم همیشه همین روال وجود داشته و با نزدیک شدن به مسابقات اکثرا فشار روی هر تیمی زیاد است و استرس مدال آوری هم به آن اضافه کنید. همیشه این صحبت‌ها که انتظار مدال نداشته باشید، گلایه از نبود بودجه و ... همیشه در کشتی وجود داشته و ادامه خواهد داشت. بالاخره شرایط کرونا و مشکلاتی که اقتصاد برای همه به وجود آورده کار و حتی زندگی را برای همه دشوار کرده اما به هر جهت باید امیدوار بود و ما هم دعا خواهیم کرد که نتیجه خوبی را در توکیو از کاروان ایران شاهد باشیم.

کارشناس کشتی درباره افتتاح بزرگترین کمپ تمرینی جهان کشتی در ایران گفت: در چند ماه اخیر همراه دبیر و سوریان از خانه جدید کشتی بازدید کردم. بسیار زیبا و خوب ساخته شده و قطعا به کشتی ما در حال و آینده کمک خواهد کرد. البته در این چند سال از لحاظ زیرساخت‌ها اتفاقات خوبی به ویژه در تهران برای کشتی رخ داده که ماندگار هم خواهد شد ولی انتظار می‌رود با توجه به جایگاهی که این رشته در ورزش ایران دارد و پتانسیل‌هایی که در اکثر استان‌ها داریم در شهرستان‌های دارای استعداد هم این زیرساخت‌ها را گسترش دهیم. دولت چند سالی است که ورزش را به سمت خصوصی‌سازی سوق می‌دهد ولی باید پذیرفت که کشتی خیلی درآمد ندارد و همچنان نیازمند حمایت‌های مالی دولتی است.

او درباره انتظارهای به وجود آمده درمورد حسن یزدانی در توکیو افزود: به نظرم خود یزدانی بهتر از هر کسی می‌داند که چه ماموریتی در توکیو دارد. البته که کار بسیار سختی هم در پیش دارد و باید از سد دو حریف جدی عبور کند تا به قهرمانی برسد. رقیب آمریکایی یزدانی حریف کوچکی نیست اما حسن یزدانی هم پتانسیل بالایی دارد. او امید اول ماست اما المپیک میدان متفاوتی است و هر اتفاقی مانند استرس، مصدومیت، حاشیه و ... قطعا می‌تواند نتیجه را تغییر دهد.

بیابانگرد با تاکید بر حمایت همه جانبه جامعه ورزش از حمید سوریان در انتخابات هیأت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی گفت: حمید از نابغه‌های کشتی در جهان است و کارنامه بسیار درخشانی دارد. خیلی خوشحالم که فدراسیون این فرد را به عنوان کاندیدای ایران معرفی کرد اما معرفی خالی اهمیت زیادی ندارد. سوریان باید همه جانبه حمایت شود و حالا هم روابط بین الملل وزارت ورزش و جوانان و یا حتی اگر در حیطه کاری وزارت خارجه مان است از این طریق هم شاید بتوان کمک کرد. فقط بحث حمید سوریان نیست و کشتی ایران نیاز به چنین کرسی در جهان دارد، پس باید همه کمک کنیم. اگر نیاز است کمپین راه اندازی شود و یا هر اقدامی که ما را به این کرسی نزدیک کند قطعا موثر خواهد بود و انتظار می رود چنین اتفاقی رخ بدهد و این نوع حمایت‌ها از سوریان باید صورت بگیرد. 4/5

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: