به گزارش خبرگزاری برنا؛ عبدالامیر ربیهاوی، در نشست مجازی بررسی ظرفیت‌های تجاری استان کرمان و کشور عراق افزود: تا سال 2016 میلادی، عراق یک کشور مصرف کننده بود اما چند سالی است که قصد دارد به یک تولیدکننده تبدیل شود و باید برای عرضه کالاهای ایرانی در بازار این کشور برنامه‌ریزی بلند مدت داشته باشیم. وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری مشترک در کشاورزی به ویژه کشت فراسرزمینی و همچنین صنایع مختلف به ویژه صنایع تبدیلی مانند کنسروجات، نوشیدنی ها و... مورد استقبال عراقی ها قرار خواهد گرفت که آمادگی لازم برای انعقاد تفاهم نامه برای فعالیت در این حوزه ها بین کرمان و استان های مختلف عراق وجود دارد.

رایزن بازرگانی ایران در عراق تصریح کرد: بازرگانان کرمانی باید بیشتر در نمایشگاه های عراق شرکت کنند و مذاکرات تجاری با فعالان اقتصادی عراق داشته باشند تا ظرفیت های صادراتی کرمان بیشتر به عراقی ها معرفی و شناسانده شوند. ربیهاوی، با اشاره به اینکه عراق شریک اول تجاری ایران در صادرات کالاهای غیرنفتی است، افزود: در سال 98 میزان صادرات ایران به عراق 9 میلیارد دلار بوده اما در سال 99 به دلیل محدودیت های ناشی از شیوه ویروس کرونا این میزان صادرات تاکنون 15 درصد کاهش یافته است که امیدواریم تا پایان سال جاری بتوان به میزان صادرات سال گذشته نزدیک شویم.

در ادامه این نشست رئیس اتاق بازرگانی کرمان گفت: کرمان مانند سایر استان های ایران اولویت صادرات را با کشورهای همسایه و هم مرز خود قرار داده و در این بین به کشور عراق که مشترکات فرهنگی، دینی و اقتصادی با ایران دارد، بیشتر توجه می شود. سیدمهدی طبیب زاده، به بیان برخی موانع و محدودیت ها بر سر راه صادرات ایران به عراق پرداخت و خاطرنشان کرد: محصولات کرمان در حوزه های صنعتی، کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، نیروگاه و شرکت های فعال در بخش برق می‌تواند در بازار عراق به خوبی عرضه و مورد استفاده قرار گیرند و همچنین برخی شرکت های پیمانکاری کرمان می توانند در ایجاد زیرساخت های عراق مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: بارها شاهد بوده‌ایم که محصولات و کالاهای ایرانی و کرمانی به دلیل تصمیمات ناگهانی دو طرف سردرگم و معطل مانده‌اند که با اینگونه وقایع نمی توان حضوری موثر در بازارها داشت. طبیب زاده اظهار کرد: در سال گذشته میزان صادرات کرمان به عراق 61 میلیون دلار بوده که مناسب نیست و باید بیشتر از این میزان باشد که تسهیل شرایط صادرات می تواند این مهم را محقق کند.

گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان اقتصادی شرکت کننده در این نشست مجازی، پرسش های خود را را رایزن بازرگانی ایران در عراق مطرح و پاسخ های لازم را دریافت کردند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: