به گزارش خبرگزاری برنا؛ علی زینی‌وند در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به سند سازگاری با کم‌آبی استان اشاره داشت و یکی از محورهای اجرای آن را مکانیزاسیون سیستم‌های آبیاری کشاورزی و تجربه‌های موفق در این زمینه عنوان کرد.

وی لزوم توجه به افزایش سهم خدمات و صنعت و معدن در استان را نام برد و گفت: اگر این اتفاق نیافتد نمی‌توانیم روی مسائل کشاورزی در دراز مدت با توجه به بحران کم آبی استان برنامه‌ریزی کنیم.

استاندار کرمان تاکید کرد: هدف سند سازگاری با کم آبی استان این است که سرمایه و دارایی بخش کشاورزی را به وسیله مکانیزاسیون و ورود دانش به مزارع و باغ‌ها ارتقا دهد.

زینی‌وند تصریح کرد: در سند سازگاری با کم آبی قرار نیست کشاورزی استان متوقف شود، بلکه بنای ما بر اقناع‌سازی کشاورزان، افزایش تولید و ارتقای کیفیت با استفاده از دانش روز و بهره‌وری آب است.

استاندار کرمان گفت: سند سازگاری با کم آبی و سند آمایش استان اسناد مهمی هستند و مدیران باید برش دستگاهی این اسناد را احصاء و اجرایی کنند.

وی توسعه ریلی استان را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: توسعه زیرساخت راه و خطوط ریلی استان به عنوان گفتمان و مطالبه کلیدی قرار دهیم.

زینی‌وند از معین‌های اقتصادی خواست تا برنامه‌های عملیاتی خود در سال 1400 را ارائه دهند و گفت: اگر معین‌های اقتصادی در پروژه‌های توازن‌بخشی استان شرکت نکنند، تداوم کارشان در استان سخت می‌شود.

این کار باید در قالب مسئولیت‌های اجتماعی و حمایت‌های فرهنگی ورزشی آنها صورت گیرد.

استاندار کرمان مه به سهم بازار سرمایه در استان کرمان نیز اشاره کرد و از گستردگی و تاثیرگذاری این بازار نام برد و گفت: امیدوارم در پایان سال سهم استان حداقل به حدود 15 درصد رسیده باشد. کرمان استانی معمولی نیست و اکنون بخشی از بازار بورس در اختیار شرکت‌های کرمانی است و کارآفرینان از این بازار بزرگ استفاده کنند.

زینی‌وند همچنین به نقش محوری پارک علم و فناوری در برنامه توسعه استان پرداخت و ادامه داد: راه‌اندازی پردیس رفسنجان، سیرجان و جیرفت باید در شش ماهه اول سال 1400 عملیاتی شود.

استاندار کرمان تشکیل کارگروه شناسایی موانع فرهنگی در تولید و کسب و کار ذیل کارگروه تحقق شعار سال را پیشنهاد داد و عنوان کرد: اگر موانع فرهنگی نباشد با برنامه‌ر‌یزی صورت گرفته در شش ماهه امسال ظرفیت سرمایه گذاری و شروع به کار تا 30 هزار میلیارد تومان خارج از کشاورزی و صنعت و معادن بزرگ در استان داریم که شامل بندر خشک، پلاسمای خون، الکترود گرافیتی، لاستیک های بزرگ مقیاس هستند.

زینی‌وند تصریح کرد: پشت سر سرمایه‌گذاری که ظرفیت‌های استان را معطل کند نمی‌مانیم، اما سرمایه گذاری که ایجاد شغل ایجاد و خلق ثروت کند فرش قرمز جلوی او پهن می‌کنیم و همه دستگاه‌های استان پشتیبان او هستند.

استاندار کرمان گفت: امید اصلی ما در اشتغال بخش خدمات مربوط به گردشگری است که سرمایه‌گذاری زیادی نیاز ندارند.

وی به مشکل کشاورزان جنوب هم اشاره داشت و بیان کرد: شرمنده کشاورزان هستیم، بنا بود که پیازها با قیمت 596 تومان خریداری شوند ولی اکنون یک روند دیگر پیش آمده است، پیازها در اختیار دولت و تعاون روستایی هستند و از خراب شدن آنها باید جلوگیری کنند.

استاندار کرمان گفت: اکنون گوجه رودبار نیز با همین مشکل روبروست که با مرز میلک در حال رایزنی هستیم تا از این مرز صادرشان کنیم.

زینی‌وند اظهار داشت: دولت و دستگاه‌های دولتی هر چه در توان داشتند برای کاهش حتی ذره‌ای از آلام کشاورزان به کار گرفتند، هیچ روزنه‌ای در کشور برای کمک به این کشاورزان و عدم ضرر آنها جا نگذاشتیم.

وی افزود: تنها راه پیاز تولیدی صادرات است، اما متاسفانه بازاریابی نکردیم، کشورهای دیگر هم نوع خاصی مصرف دارند که این تقصیر کشاورز نیست و کار دولت است، وزارت جهاد کشاورزی اقداماتی را آغاز کرده و امیدواریم به مرور زمان به برنامه 5 ساله کشاورزی جنوب سامان یابد.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: