به گزارش خبرگزاری برنا؛ حجت‌الاسلام محمد شفیعی با بیان این‌که امروز بیش از هر زمان دیگر ضرورت عدم ثبت سکه تمام‌بهار آزادی به‌عنوان مهریه احساس می‌شود، بیان کرد: «بایستی مسئولین امر به فکر راهکار مناسب قانونی و فرهنگ‌سازی در جهت حل این معضل باشند».

وی افزود: «ضرورت ممنوعیت ثبت سکه بهار آزادی به‌عنوان مهریه با توجه به وضعیت نابهنجار اقتصادی و افزایش بی‌رویه‌ی قیمت سکه و طلا و بلاتکلیفی زوج‌های مدیون، امری کاملا منطقی و غیرقابل خدشه است».

شفیعی ادامه داد: «نه در گذشته ونه در حال، سکه تمام بهار آزادی به عنوان وجه رایج تلقی نمی‌شود و پایه‌ی مبادلات ارزی و بین‌المللی نیز به شمار نمی‌رود و جامعه با یک امر کاملا تشریفاتی و ناخواسته با یک فرهنگ غلط و بی‌پایه و اساس آن را به‌عنوان مهریه‌ی مطمئن و دارای ارزش پذیرفته و اصرار بر ادامه‌ی این روند غلط و چالش برانگیز داشته و دارد».

وی یادآور شد: «چندین سال قبل نیز اینجانب پیشنهاد ممنوعیت ثبت سکه تمام بهار آزادای به‌عنوان مهریه را مطرح کردم که هر چند موافق و مخالفانی برای این نظریه مطرح شد ولی نقاط قوت این موضوع بیش از نقاط منفی آن است».

رئیس مجتمع قضایی خانواده دادگستری کل استان کرمان اضافه کرد: «اگر مسئولین امر ازجمله نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در قالب یک طرح، این موضوع پیشنهادی را به صحن مجلس بیاورند و با الحاق یک تبصره به ماده‌ی 1082 قانون مدنی و اصلاح ماده‌ی 22 قانون حمایت خانواده ثبت سکه بهار آزادی را به‌عنوان مهریه ممنوع کنند، در آینده تاثیر آن را هم در بخش قضایی و روند رسیدگی، جلوگیری از بازداشت محکومین مهریه، کاهش ورودی پرونده‌های اعسار و تعدیل و در نتیجه حاکم شدن آرامش در بخش عمده‌ای از خانواده‌ها و هم تاثیر مثبت آن را در سطح اقتصاد کلان و هم در سطح اقتصاد خرد در جامعه شاهد خواهیم بود».

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: