به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ، بدلیل شرایط خاص کشور بزرگداشت روز جهانی خاک امسال بصورت وبیناری با حضور دانشگاه یاسوج ، محیط زیست ، شهرداری و تشکل های زیست محیطی در غیاب دستگاه های متولی از جمله جهاد کشاورزی ، علوم پزشکی ،منابع طبیعی و شرکت شهرک های صنعتی در پانزدهمین روز از آذر ماه ۹۹ برگزار شد.

براساس این گزارش ، پس از بیان دیدگاه نمایندگان دانشگاه یاسوح ، شهرداری و دبیر تشکل های زیست محیطی استان ، مدیرکل حفاظت محیط زیست ، ضمن گرامیداشت ۱۵ آذر روز ملی خاک با شعار “خاک را زنده نگه داریم و تنوع زیستی را حفط کنیم ” گفت : اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت از محیط زیست را مختص یک دستگاه و یا شخص ندانسته بلکه آن را وظیفه همگانی تلقی نموده که در همین راستا با تلاش مجموعه سازمان حفاظت محیط زیست کشور خوشبختانه از سال ۹۶ قانون حفاظت از خاک تصویب شد و در آن به صراحت حفاظت از خاک ، آب و هوا را بسیار مهم بیان کرده است.

سید اسدالله هاشمی با ابراز نگرانی از تهدید روز افزون آلودگی های خاک گفت : بواسطه افزایش روز افزون آلودگی های خاکی ، منابع آب های سطحی و زیر سطحی ما نیز تهدید می شوندکه این امر بسیار خطر زاست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با گلایه از حرف ها و شعار های قشنگ گفت: زمان حرف زدن به پایان رسیده ، اکنون نوبت عمل است ، مراجع علمی ما راهکارهای تئوری و عملی ارائه دهند ، زیرا همه موظفیم تا دیر نشده است در مدیریت خاک همکاری نماییم.

وی ضمن گلایه از دستگاه های متولی که علی رغم مکاتبه و اطلاع رسانی های دقیق حاضر به شرکت در چنین جلساتی نشدند گفت: نباید نسبت به مسئله مهم خاک بی تفاوت باشیم ، نباید به بهانه تولید بیشتر سلامتی مردم را تهدید نمایئم .دستگاه های متولی باید سالانه ضمن مدیریت کاهشی استفاد ه از سموم بر نحوه مصارف آنها نظارت دقیق داشته باشند ، باید جلوی قطع درختان گرفته شود ، چرای بی رویه دام در مراتع شیب دار ،کوچ زود هنگام که باعث فرسایش خاک می شود مدیریت شوند.

وی گفت : مهمترین عوامل تهدید کننده منابع خاکی و آبی ما بی توجهی به انواع پسماندها می باشد و این امر در این اداره کل به جد پیگیری می شود . تاکنون ۹ دهیار به مراجع قضایی معرفی شدند و گام بعدی پزشکانی است که نسبت به تفکیک پسماندهای عادی و ویژه مطب های خود بی تفاوت باشند .

در این جلسه مصوب شد ، ضمن برگزاری جلسات ماهانه ، نسبت به کاشت درخت با اولویت مناطق حساس اقدام شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: