به گزارش برنا خراسان جنوبی،مدیرکل دامپزشکی استان گفت: واکسن با اولویت مرغداری‌های مجاور واحد درگیر بیماری و مرغداری های با تراکم بالای مرغ تخمگذار و مرغ مادر توزیع می‌شود.


دکتر اصغرزاده با بیان اینکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن طی چند روز آینده وارد استان شود، افزود: هیچ مشکلی برای تأمین واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان وجود ندارد.

وی گفت: واکسن‌ها به مرغداری‌هایی تعلق می‌گیرد که قبل از واکسیناسیون، نسبت به انجام آزمایشات لازم درخصوص عدم وجود بیماری آنفلوانزا مورد تأیید آزمایشگاهی قرار گرفته باشد.

اصغرزاده افزود: این تعداد واکسن در پی رخداد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دو واحد مرغداری شهرستان بیرجند وارد استان شده و برای سایر مرغداری‌ها قابلیت تزریق دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: واکسیناسیون در دو نوبت انجام خواهد شد که نوبت دوم پس از طی یک ماه تکرار خواهد شد.

وی گفت: خوشبختانه آنفوانزای تأیید شده در واحد مرغداری استان سویه ای است که تاکنون موردی از انتقال آن به انسان در کشور گزارش نشده است. 
 
مدیرکل دامپزشکی استان با بیان اینکه تمامی محصولات مرغ و تخم مرغ زیرنظر دامپزشکی استان هیچگونه منعی برای مصرف ندارند، افزود: خروج محصولات مرغ و تخم مرغ از استان نیز هیچگونه منع خروج از استان را ندارند.
 
وی با بیان اینکه خوشبختانه جواب تست سه مرغداری دیگر در شهرستان بیرجند نیز منفی شده است، افزود: یک مرغداری مشکوک دیگر نیز نمونه گیری شده که جواب تست آن فردا مشخص می شود.
 
اصغرزاده منشا این بیماری را وجود پساب تصفیه خانه بیرجند دانست که توسط پرندگان آزاد پرواز از جمله کبوتر و سایر پرندگان منتشر شده است.

بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری مشترک بین انسان و پرندگان است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: