به گزارش برنا از اراک ، مجید آنجفی در آیین تجلیل از فعالان حوزه کشاورزی  افزود: بخش کشاورزی کشور در سال ۹۸  نسبت به سایر بخش‌ها بیشترین رشد اقتصادی را داشت که این مهم خود بیانگر جایگاه این بخش است.
وی ادامه داد: ۷۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان مجهز به سامانه‌های نوین آبیاری است و ضریب مکانیزاسیون از ۱.۶ درصد در سال ۹۶ به ۱.۸  درصد در سال جاری رسیده است.
وی اظهار داشت:  تعداد ماشین‌آلات کشاورزی در استان مرکزی در سه سال  گذشته با افزایش چشمگیری همراه بوده و شمار تراکتورهای این استان از ۱۳ هزار  به ۱۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه رسیده است.
وی گفت: استان زمانی در زمینه کمباین وابسته به محصولات وارداتی بود اما در طول سه سال گذشته تعداد کمباین‌های بومی استان مرکزی از ۳۹۰ به ۵۰۴ دستگاه افزایش یافته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: توسعه صنایع تکمیلی یکی از دغدغه‌های مهم است که در استان در این راستا اقدامات خوبی صورت گرفته و هم‌اکنون ۲۷۵ واحد صنایع تکمیلی با ظرفیت اسمی بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن وجود دارد.
آنجفی اظهار داشت: استان مرکزی سال‌ها در زمینه ظرفیت سیلوی گندم دچار ضعف بود اما هم‌اکنون ظرفیت سیلوهای این استان به ۷۵۰ هزار تن رسیده که این ظرفیت بیش از تولیدات استان است.
وی عنوان کرد: استان مرکزی در زمینه تولید گوشت قرمز سومین استان تولید کننده است و سالانه ۵۵ هزار تن تولید گوشت قرمز دارد و تولید سالیانه شیر این استان ۳۳۰ هزار تن بوده اما امسال با اجرای طرح‌های توسعه ای به ۴۱۰ هزار تن رسیده و پیش‌بینی شده تا سال آتی تولید شیر استان مرکزی به ۷۰۰ هزار تن برسد.
آنجفی تصریح کرد: ۶۲ واحد تولید تخم‌مرغ در استان مرکزی فعال است و روزانه ۹۰ تن از این محصول در استان تولید می‌شود که ۷۰ درصد آن مازاد نیاز  استان و بقیه به سایر نقاط کشور ارسال می‌شود.
وی گفت: پارسال تولید ۶ هزار و ۷۰۰ تن ماهی در استان مرکزی رقم خورد و تولید ماهیان خاویاری در استان مورد توجه جدی است، ضمن اینکه ۸۰ درصد صادرات ماهیان زینتی کشور از استان است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: