به گزارش برنا خراسان جنوبی، دکتر مجید شایسته مدیر بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه در خصوص افزایش آمار مبتلایان به بیماری کرونا در شهرستان قاین گفت: بیماری کرونا از سال گذشته افت و خیز هایی را داشته که منجر به افزایش موارد ابتلا و به دنبال آن بستری ها و متاسفانه فوت شمار زیادی از هم استانی ها شده است. از هفته آخر دی ماه و اوایل بهمن ماه روند افزایش نمونه گیری را در استان داشتیم و به دنبال آن افزایش موارد مثبت به خصوص در شهرستان قاین که  افزایش موارد نمونه گیری در این شهرستان نسبت به بقیه مناطق استان خیلی شاخص است که این افزایش موارد منجر شد که در هفته دوم و سوم، افزایش بیمار یابی را داشته باشیم.

مدیر بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه در ادامه بیان داشت: افزایش بیمار یابی که در راستای طرح شهید سلیمانی هم بود،  باعث شد که در بعضی از نقاط قاین ازجمله: روستای پهنایی، شهر اسفدن مرکز خدمات جامع سلامت چاهک و دو منطقه شهری در قاین محدوده مرکز جامع شهری روستایی امام علی(ع) قاین و مرکز جامع سلامت شهری روستایی امام خمینی(ره) قاین با توجه به افزایش نمونه گیری تعداد موارد مثبت، خیلی افزایش پیدا کند که قطعا در رنگ بندی ها تاثیر می گذارد. لازم به ذکر است بیشترین گروه سنی درگیر ۲۰ تا ۶۰ سال بودند که گروه سنی فعال جامعه حساب می شوند و اگر در گروه سنی سالمند اتفاق بیفتد می تواند منجر به افزایش موارد بستری و مرگ شود.

وی در خصوص دلایلی که باعث افزایش موارد ابتلا در شهرستان قاین شده گفت: به دنبال مسئله عادی انگاری و اینکه وقتی رنگ بندی آبی می شود فکر می کنیم همه چیز به حالت قبل برگشته، افت رعایت پروتکل های بهداشتی، افزایش شب نشینی ها و تجمعات خانوادگی، برگزاری جلسات عزا و عروسی، بازگشایی مدارس، ارتباطات خاصی که شهرستان قاین با استان خراسان رضوی دارد و اینکه در مسیر جاده ترازینت است، وجود برخی از صنایع در قاین از جمله کارخانه سیمان قاین که ارتباطات زیادی با سایر نقاط استان و کشور دارد، باعث افزایش موارد ابتلا در این شهرستان شده است.

دکتر شایسته در پایان خاطر نشان کرد: عادی انگاری در هم استانی ها جدی گرفته شود تا شاهد افت پروتکل های بهداشتی نباشیم و از هدف اصلی که کاهش مرگ و میر است دور نشویم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: