به گزارش برنا خراسان جنوبی، مهدی زاده گفت‌: با توجه به اینکه در سال ۹۹ ، صدردصد کودکان زیر ۵ سال در خراسان جنوبی در مقابل بیماری سرخک واکسینه شده اند تا کنون هیچ مورد ابتلا به این بیماری در استان گزارش نشده است.

وی افزود‌: از پارسال به دنبال شیوع بیماری کرونا و نگرانی از عدم پوشش کامل واکسیناسیون و همچنین افت شاخص‌های نظام مراقبت تب و بثورات جلدی ماکولوپاپولر، زنگ خطر جدی برای بازگشت این بیماری به صدا درآمد که شناسایی مواردی از سرخک در استان‌های همجوار در هفته‌های اخیر نشانه آشکار این خطر برای سلامت جامعه است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: برای واکسیناسیون MMR کودکان در موقع مقرر، در تمام استان برای شناسایی موارد مشکوک، تذکرات و مکاتبات لازم به عمل آمده است.

مهدی زاده با اشاره به واگیر بودن بیماری سرخک گفت: افراد مبتلا به این بیماری از ۲ تا ۴ روز قبل از شروع بثورات جلدی (راش جلدی) به مدت ۴ تا ۹ روز بعد از آن، می‌توانند آلوده کننده باشند.

وی افزود: نوبت اول واکسن MMR در ۱۲ ماهگی و نوبت دوم در ۱۸ ماهگی به همراه واکسن سه گانه و فلج اطفال تزریق می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: برنامه واکسیناسیون کودکان غیر ایرانی همانند واکسیناسیون کودکان زیر ۵ سال ایرانی است و پارسال پوشش ایمن سازی کودکان زیر ۵ سال غیر ایرانی برای واکسن ۱۰۰ درصد بود.

مهدی زاده با اشاره به اینکه چند مورد ابتلا به سرخک در کشور گزارش شده است گفت: احتمال ابتلا به این بیماری در‌تمام افراد جامعه به خصوص کودکان زیر ۵ سال وجود دارد.

وی گفت: بعد از دوره کمون که به طور معمول ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد و حتی می‌تواند ۷ تا ۱۸ روز باشد، علائم مقدماتی نظیر تب، خستگی، سرفه، آبریزش بینی و التهاب در افراد فاقد ایمنی ظاهر می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت‌:خانواده‌ها برای واکسیناسیون کودکان خود به موقع اقدام و در صورت بروز علائم بیماری، به خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت و بیمارستان مراجعه کنند .

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: