به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ دکتر فرزاد محسنی متخصص پزشکی خانواده و مسوول آموزش قرارگاه کرونا معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه مشکلات قلبی و عروقی شایع ترین مشکلات دوران سالمندی است ، اظهار داشت ؛  در همه گیری کرونا، سالمندان جز گروه هایی هستند که آسیب پذیری بیشتر با تشدید بیماری های زمینه ای دارند.

وی فشار خون بالا، مشکلات قلبی و عروقی و مشکلات تنفسی را جز شایع ترین مشکلات دوران سالمندی عنوان کرد و گفت ؛   هر کدام از این بیماری ها می تواند یک عامل خطر برای ابتلا به کرونا و یا تشدید بیماری زمینه ای در صورت بروز کرونا، باشد. 

دکتر محسنی با اشاره به اینکه توجه بسیار خاص و ویژه به گروه سالمندان در این شرایط، واجب و ضروری است، تصریح کرد ؛ مشکلات سالمندان صرفا" بیماری های جسمی نیست، بلکه موضوع سلامت روان سالمندی به خصوص در دوران کرونا، از حساسیت بیشتری برخوردار است و لازم است نیازهای روحی سالمندان نیز مورد توجه قرارگیرد.

وی با تاکید بر اینکه حدود دو میلیون نفر از سالمندان کشور تنها زندگی می کنند ،  یاد آور شد ؛ در این دوران بسیار ضروری است که خانواده ها توجه خاصی به تغذیه سالمندانی که تنها زندگی می کنند، داشته باشند.

مسوول آموزش قرارگاه کرونا معاونت بهداشتی دانشگاه اظهار داشت ؛  لازم است خانواده ها  با شیوه های جدید ارتباطی، تعامل و ارتباط خود را با سالمندان حفظ نمایند و تا جایی که امکان دارد به آنها شیوه های برقراری تماس های مجازی و تصویری را آموزش دهند و با حفظ ارتباط مداوم با آنها ، ازافسردگی سالمندی پیشگیری نمایند. 

 دکتر محسنی در پایان با تاکید بر اینکه وجود بعضی از بیماری ها در سالمندان اجتناب ناپذیر است، گفت ؛  اما می توانیم با پیشگیری از بروز بیماری ها با رفتار مناسب و دوری از عوامل خطر زا مانند کنترل وزن، پیشگیری از دیابت، فعالیت ورزشی مناسب و توجه به بیماری هادر سنین پایین تر دوران سالمندی بهتری را پیش رو داشته باشیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: