به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ؛ طبق آخرین اخطاریه اداره کل هواشناسی استان گیلان وزش باد شدید یاخیلی شدید از روز ظهر سه شنبه ۹۷/۱۰/۱۸ آغاز و تا عصر چهارشنبه بهمراه وزش باد جنوبی"گرم" و افزایش دما و از عصر چهارشنبه لغایت عصر پنجشنبه وزش باد شمال، کاهش محسوس دما پیش بینی می شود که طی این مدت در بعضی نقاط (بویژه ارتفاعات و دامنه ها، نواحی ساحلی، جلگه مرکزی استان) با وزش باد گاهی شدید یا خیلی شدید روبرو خواهیم بود.

همین گزارش حاکی است: طبق پیش بینی های صورت گرفته انتظار می رود؛ برای اواخر وقت چهارشنبه ضمن کاهش دما (۶ تا ۱۲ درجه سلسیوس در سطح استان) شرایط برای بارندگی در بعضی نقاط جلگه و برف در ارتفاعات بالاتر از ۱۰۰۰ متر مهیا باشد.

از این رو شهرام مومنی معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت از آماده باش سازمان آتش نشانی، آتش نشانان و ناوگان خودرویی در روزهای آتی خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به افزایش دما، وزش باد گرم و کاهش شدید کاهش رطوبت نسبی هوا و به منظور پیشگیری از بروز آتش سوزی ها و حوادث احتمالی از شهروندان خواست تا با اقداماتی نه چندان سخت از آسیب های ناشی از وزش باد بخصوص آتش سوزی در امان باشند:

- در هنگام وزش باد گرم از روشن کردن منابع حرارتی شعله روباز در مجاورت اجسام قابل اشتعال(علفزار، ضایعات، شیروانی ها و.... در فضای باز خودداری کنند.

- در موقع وزش باد شدید از زیر سیم های برق، دیوارهای قدیمی نا ایمن و ساختمان های در حال احداث که امکان پرتاب اشیاء و مصالح از آن ها وجود دارد، تردد ننمایند.

- از قرار دادن هرگونه اشیاء مانند گلدان، ظروف شیشه ای و .... در لبه ی پنجره ها و بالکن های ساختمان های بلند مرتبه مشرف به پیاده رو و کوچه ها جدا خودداری کنند.

- از سوزاندن ضایعات و علفزارها در مجاورت ساختمان ها بخصوص منازل ویلایی، مخروبه و دیوارهای عایق کاری شده اکیدا خودداری شود .

- از انداختن کبریت نیم سوخته و ته سیگار روشن در سطح جنگل ها، مراتع وحاشیه جاده ها جدا خودداری کنند.

- در هنگام ترک اماکن از خاموش بودن کلیه منابع حرارتی روشن، اطمینان حاصل نمایند.

- شماره تلفن های ضروری، از جمله ۱۲۵ آتش نشانی را به خاطر بسپارید.