به گزارش برنا؛ واکسن کرونای تولید داخل با فناوری روز دنیا و با استفاده از ظرفیت و تخصص دانشمندان ایران تولید می‌شود. هم‌اکنون شرکت‌های متعدد در تولید واکسن کرونای تولید داخل فعال هستند. هرچند بر اساس بررسی‌های انجام شده تاکنون افرادی که در مرحله تست قرار گرفته‌اند که نشان می دهد این واکسن هیچ عارضه‌ای نداشتند.

مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره روند تولید واکسن کرونای ایرانی به خبرنگار برنا گفت: تاکنون فقط یک شرکت تولید کننده واکسن ایرانی وارد فاز انسانی شده است.  سه شرکت دیگر هم طی دو هفته آینده موفق به اخذ مجوز فاز انسانی می شوند.

 او افزود: تا پایان سال 4 شرکت تولید واکسن وارد فاز انسانی می‌شود. درضمن  7 پرونده تولید واکسن هم در دست بررسی است که امکان تولید آن به سال آینده برمی‌گردد.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره روند تولید واکسن داخلی در کشور تاکید کرد: تاکنون واکسن تولید داخل با واکسن‌های تولید شده در سطح بین‌الملل قابل رقابت است. درضمن تاکنون واکسن تولید داخل کرونا هیچ عارضه‌ای به دنبال نداشته است.

 قانعی افزود: در تولید واکسن از روشی به غیر از واکسن کشته شده استفاده می‌شود. بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده در اواخر خرداد 1400 تزریق واکسن انجام می‌شود. در شهریور 1400 به اندازه نیاز همگان در کشور به واکسن دسترسی دارند.

 قانعی درباره رایزنی‌ها برای خریداری واکسن از کشورهای خارجی تاکید کرد: در خرید واکسن مسئله نخست کیفیت آن است. کشورهایی که قرار نیست واکسن از آنها تهیه شود از قبل هم در وزارت بهداشت مشخص شده بود. برای خرید  از کشورهای خارجی با کیفیت‌ترین واکسن خریداری می شود.

او با بیان اینکه درباره کیفیت واکسن کرونا از هم‌اکنون نمی‌توان اظهار نظر کرد، افزود: هنوز پرونده تولید واکسن از سوی شرکت‌های تولید کننده بسته نشده است.

ایران تست واکسن انسانی را نپذیرفته است

این ویروس شناس گفت: هم اکنون کشور ترکیه تزریق انسانی واکسن کرونا را بر روی گروه‌های خاص آغاز کرده است.

او افزود: کشورهایی همچون ترکیه در فاز سه تحقیقات بالینی کشورهای تولیدی قرار گرفته اند و بعد از تست واکسن بر روی مردم شرکت تولید کننده هم این کشورها را در اولویت قرار داد. کشور ایران نپذیرفت که مورد تست قرار بگیرد.

قانعی تصریح کرد: برخی از کشورها در فاز سه واکسن به واکسیناسیون مردم پرداخته‌اند.

//انتهای پیام: 3

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: