به گزارش برنا؛ متاسفانه فشارخون در کودکان خیلی علامت‌دار نیست و به همین دلیل وقتی به سن بزرگسالی می‌رسند دچار افزایش فشارخون می‌شوند که آنها را دچار مشکل می‌کند. معمولا بعداز سن سه سالگی هر کودکی به پزشک مراجعه می‌کند باید فشارخونش اندازه‌گیری شود تا اگر موردی وجود دارد کشف شود؛ اگرچه فشارخون بالا می‌تواند در بدو تولد هم وجود داشته باشد که علتی ثانویه است و پزشک با معاینه نوزاد به‌دلیل آن پی می‌برد و در اکثر مواقع درمان می‌شود.

فشارخون کودکان به‌ندرت تظاهر اولیه دارد و اگر علامت‌دار هم شود نشانه آسیب‌های آن مثل مشکلات کلیوی، قلبی و کاهش رشد است. حتما فشارخون تمامی بچه‌ها باید در سن سه سالگی اندازه‌گیری شود. برای کودکان چاق احتمال فشارخون بالا بیشتر است. فشارخون معمولا در حوالی 13 سالگی به مقدار استاندارد بزرگسالان یعنی 12 روی 8 می‌رسد. اما در سنین پایین مثل یکسالگی نباید فشارخون از 10 روی 5 بیشتر باشد.

دو نوع فشارخون اولیه و ثانویه داریم، بیش از 90 درصد افزایش فشارخون ثانویه در کودکان به‌دلیل بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری رخ می‌دهد که بسیاری از آنها قابل پیشگیری است. درمان ناقص عفونت‌های ادراری در کودکان می‌تواند منجر به بیماری‌های کلیوی و افزایش فشارخون شود. غیراز مسائل کلیوی بیماری‌های قلبی‌وعروقی و غددی هم وجود دارد.

برخی داروها و مواد می‌تواند باعث افزایش فشارخون شود. هر دارویی اعم از شیمیایی یا گیاهی می‌تواند عوارضی همچون فشارخون داشته باشد. سبک زندگی بی‌تحرک در تمام دنیا موجب این مشکل شده است. مقدار سدیم در رژیم غذایی باید کمتر باشد و به‌جای آن پتاسیم و کلسیم باید بیشتر استفاده شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: