به گزارش برنا؛ رایج‌ترین علامت حمله قلبی در زنان، مشابه مردان، عبارتند از: درد در قفسه سینه و فشار و ناراحتی که بیش از چند دقیقه به طول بینجامد، یا کم و زیاد شود. اما درد سینه، همیشه شدید، یا چشمگیر نیست. مخصوصاً در زنان. زنان معمولاً این حمله را با فشار یا تنگی تعریف می‌کنند، و ممکن است حمله قلبی، بدون درد در قفسه سینه، اتفاق بیفتد.

زنان، بیش از مردان ممکن است علائم جانبی غیر از درد سینه را در حین این حمله، احساس کنند، مثل:

ناراحتی در گردن، فک، شانه و پشت

تنگی نفس

درد در یک یا هر دو دست

تهوع و استفراغ

تعرق

گیجی و سرگیجه

خستگی غیر معمول

مشکل در هضم

این علائم، ممکن است نامحسوس باشند، زیرا معمولاً حمله‌ی قلبی با درد شدید قفسه سینه، شناخته می‌شود. علت بروز این علائم می‌تواند این امر باشد که زنان، در شریان‌هایی غیر از شریان‌های اصلی نیز دچار گرفتگی می‌شوند. این مشکل، بیماری شریان‌های کوچک قلبی، یا بیماری عروق ریز کرونری، نامیده می‌شود.

زنان، بیش از مردان، این علائم را در زمان استراحت یا خواب تجربه می‌کنند. فشار روانی در زنان می‌تواند سبب بروز علائم حمله قلبی شود.

از آنجایی که زنان، معمولاً شناختی در مورد علائم حمله قلبی ندارند، بعد از بروز آسیب به قلب، خود را به اورژانس می‌رسانند. همچنین به علت تفاوت علائمشان با مردان، بیماری قلبی در زنان، کمتر از مردان، قابل تشخیص است.

عوامل خطرزای بیماری قلبی در زنان

بسیاری از عوامل خطرزای بیماری شریان کرونری –مثل کلسترل و فشار خون بالا، یا چاقی- بین مردان و زنان، مشترک است. اما عوامل دیگر که نقش بزرگ تری در شکل گیری بیماری قلبی در زنان دارند، عبارتند از:

– دیابت: زنان مبتلا به دیابت، بیشتر از مردان مبتلا به دیابت، در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند. همچنین، از آنجایی که دیابت می‌تواند در چگونگی احساس درد، تأثیر بگذارد، احتمال حمله قلبی خاموش (بدون علائم)، بالاتر است.

افسردگی یا فشار روانی: این موارد، تأثیر بیشتری روی قلب زنان دارد. افسردگی، همچنان داشتن زندگی سالم و دنبال کردن مراحل درمان را سخت‌تر می‌کند.

– سیگار: تأثیر سیگار روی قلب زنان، بیشتر از مردان است.

– عدم فعالیت: فعال نبودن، یکی از اصلی‌ترین عوامل خطرزای بیماری قلبی است. تحقیقات نشان می‌دهند که زنان، معمولاً کمتر فعالیت دارند.

– یائسگی: پایین آمدن هورمون استروژن، بعد از یائسگی، خطر ایجاد بیماری در شریان‌های کوچک خونی را دوچندان می‌کند.

مشکلات بارداری: فشار خون بالا یا دیابت بارداری، می‌تواند خطر فشار خون بالا یا دیابت بلند مدت را در مادر بالا ببرد. همچنین در کوتاه مدت، خطر بیماری قلبی بیشتر می‌شود.

– سابقه بیماری قلبی خانوادگی: این امر در زنان، بیشتر از مردان، خطرساز است.

– بیماری‌های التهابی: آرتروز روماتوئید، لوپوس و … می‌تواند خطر بیماری قلبی در مردان و زنان را افزایش دهد.

راه‌های کاهش خطر بیماری قلبی در زنان

– ترک سیگار: اگر سیگاری نیستید، نشوید! سعی کنید از دود سیگار سایرین، که می‌تواند به رگ‌های خونی آسیب برساند، دوری کنید.

– ورزش منظم: به طور کلی، همه باید چند روز در هفته، به ورزش‌های ساده، مثل پیاده روی با سرعت مناسب، بپردازند.

– نگه داشتن وزن مناسب: از پزشک خود، وزن سالم برای خود را بپرسید. اگر اضافه وزن دارید، نیاز به کم کردن وزن برای پایین آوردن فشار خون و خطر دیابت، دارید.

رژیم غذایی سالم: غلات کامل، انواع میوه و سبزیجات، لبنیات کم چرب یا بدون چربی و گوشت سفید مصرف کنید. از چربی‌های اشباع، شکر اضافی و نمک بیش از حد، خودداری کنید.

– کنترل استرس: استرس می‌تواند سبب تنگ شدن شریان‌ها و در نهایت، بالا رفتن خطر بیماری قلبی، مخصوصاً بیماری عروق ریز کرونری شود.

– دنبال کردن مراحل درمان: دارو‌های خود –مثل دارو‌های فشار خون، زیر زبانی، و آسپرین- را طبق تجویز پزشک، مصرف کنید.

– حواستان به مشکلات جسمانی باشد: فشار خون، یا کلسترول بالا و دیابت، خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: