به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،شمیم علیزاده و محمد امین نبی اللهی با محمدرضا مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد و متابولیسم، غلامرضا امیرخانی سرپرست معاونت کتابخانه ملی و سیروس همتی نویسنده و بازیگربه گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو مهاجری تهرانی گفت: متاسفانه بیماری دیابت شایع ترین بیماری متابولیسم انسان است که در سال های اخیر به شدت شیوع آن افزایش یافته است. تقریبا در سال گذشته 14 درصد جمعیت بالای سی سال ما درگیر دیابت بودند و 10 درصد نیز دچار پیش دیابت بودند. از هر 100 نفر بین 24 الی 25 نفر از افراد بالای سی سال قند خونشان نرمال و عادی نیست.

وی تصریح کرد: چیزی حدود 6 و نیم میلیون بیمار دیابتی در کشور داریم که این وضعیت در دنیا هم همین است و آماری در حدود 450 میلیون نفر بیمار دیابتی دارد که در چند سال آینده تا 600 میلیون نفر هم افزایش پیدا می کند. اگر همه بیماران دیابتی را جمع کنیم و یک کشور تشکیل دهیم آن کشور به سومین کشور پر جمعیت جهان پس از چین و هند تبدیل می شود.

فوق تخصص غدد ادامه داد: دیابت نوع دو شایع تر است. نوع یک بیشتر در سنین پایین تر اتفاق می افتد به خاطر اینکه لوزالمعده عملکرد خود را درست انجام نمی دهد و انسولین را به خوبی ترشح نمی کند حدود ده درصد موارد را شامل می شود و به خاطر علائم زیادش امکان ندارد که بدون تشخیص باقی بماند. امسال صدمین سالگرد تولید انسولین را در جهان جشن گرفتیم که تا قبل از آن تمام بیماران مبتلا به دیابت نوع یک از بین می رفتند. خوشبختانه امروز با توجه به تولید انسولین و پیشرفت های آن همه می توانند زندگی عادی شبیه دیگر انسان ها را دارند.

مهاجری تهرانی همچنین گفت: در بیماری نوع دو که نود درصد موارد را شامل می شود نهفتگی داریم و 50 درصد آن ها نمی دانند دیابت دارند و دچار عارضه های آن می شوند و با عارضه به پزشک مراجعه می کنند. موارد بسیار زیادی داریم که به خاطر سکته های قلبی و زخم پای دیابتی و مشکلات چشمی و کلیوی به بیمارستان مراجعه کرده اند اما از دیابت خود بی اطلاع بوده اند به همین دلیل پیشنهاد می شود همه افراد بالای 45 سال در جامعه یک بار برای آزمایش قند خون ناشتا پس از هشت ساعت را تست کنند تا اگر مبتلا هستند تحت کنترل قرار بگیرند و اگر مبتلا نیستند هر سه سال یک بار فرد باید قند خون خود را کنترل کند.

وی اظهار داشت: اگر فرد دچار پیش دیابت باشد یعنی قند خون ناشتای او بین 100 تا 126 باشد سالانه باید تحت کنترل باشد و قند خون خود را آزمایش کند؛ این دسته از افراد با تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی و برخی مراقبت های ساده مثل فعالیت بدنی، کاهش وزن و ورزش می توانند به حالت نرمال بازگردند.

این فوق تخصص غدد خاطر نشان کرد: مهم ترین علت شیوع به علت چاقی و اضافه وزن است که به علت کم تحرکی در بین نوجوانان و فرزندان هم دیده می شود و سن دیابت نوع دو در حال پایین آمدن است و در سنین مدرسه و دبیرستان هم دیده شده است و مردم علاقه به خوردن غذاهایی با کالری بالا دارند و همین غذاها مثل فست فودها اشتها را زیاد می کند و این مسئله باعث دیابت می شود. مسئله بعدی وراثت است که برای کسانی که در اقوام درجه یکشان دیابت وجود داشته باشند 5 تا 10 درصد ریسک ابتلا به این بیماری در آن ها افزایش می یابد خصوصا در دیابت نوع دو نقش پررنگ تر است.

مهاجری تهرانی افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند را این گونه معرفی کرد: افرادی که دچار دیابت بارداری بوده اند و فرزندانشان احتمال ابتلا به این بیماری در سنین بالا را دارند، به علاوه فشار خون، چربی خون بالا، استرس و فشار می تواند قند خون را بالا ببرد. حداقل فعالیت بدنی 5 روز در هفته روزی نیم ساعت پیاده روی است که هم بیماران دیابتی و هم کسانی که مبتلا به پیش دیابت هستند این فعالیت را انجام دهند. پیاده روی که ضربان قلبشان بالا برود و تنفسش تند تر شود موثر است.

وی عنوان کرد: بیماران دیابتی غذای ممنوعه ندارند بلکه باید غذاها را با میزان کنترل شده بخورند؛ در خصوص میوه ها بهتر است خود میوه خورده شود نه عصاره آن. سه بار باید میان وعده غذایی استفاده کنند و غذاهایی که فیبر بیشتری دارند بیشتر و غذاهایی که کالری بیشتری دارند کمتر استفاده کنند.

 

در بخش دوم گفت و گو امیرخانی (سرپرست معاونت کتابخانه ملی) گفت: حدود 28 سال است که هفته کتاب در ایران نیز در آبان ماه برگزار می شود. برنامه های جالبی مثل کتاب گردی در کل کشور انجام می شود که سعی شده است در قالب خشک و رسمی نبوده و مردم نهاد باشد. برنامه هایی مثل تبادل کتاب راه اندازی شده که افراد می توانند کتاب هایی که نیاز ندارند را به کتابخانه بیاورند و با کتاب های دیگران مبادله کنند. این عملکردها در طول سال هم هست اما در این هفته پررنگ تر می شود.

وی تصریح کرد: باید از کتب نفیس به گونه ای نگهداری شود که هم آسیبی نبینند و هم اهالی علم و دانش بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند. نسخ چاپی هم به اندازه نسخ خطی ارزشمند هستند اما نسخ خطی به دلیل کمیاب تر بودن منحصر به فرد است و این منابع اطلاعاتی منحصر به فرد شرایط خاص خود را می طلبد به جز موارد خاص اصل نسخه در اختیار کسی قرار نمی گیرد و بیشتر اسکن و یا کپی آن در اختیار دیگران قرار می گیرد.

سرپرست معاونت پژوهشی کتابخانه ملی افزود: ما تقریبا تا حد زیادی سرویس هایی که به داخل ارائه می دهیم و برای مراجعان حضوری پیش بینی کرده ایم به صورت برخط و آنلاین برای مراجعین از همه جای دنیا هم تدارک دیده ایم. کتابخانه دیجیتالی داریم که تقریبا همه آثار نفیس و ارزشمند، نسخه های خطی، اسناد، تصاویر و... در آن وجود دارد و همچنین اگر کسی نسخه مورد نظرش را روی بانک اطلاعاتی ما نتوانست جستجو کند می تواند با ما از طریق ایمیل مکاتبه داشته و به نسخه مورد نظر خودش دسترسی پیدا کند.

وی اظهار داشت: از گذشته بانک اطلاعاتی داشتیم که افراد می توانستند مطلع شوند که آیا ما منبعی را در کتابخانه داریم یا نه!!!  و اگر داشتیم برای دریافت آن حضوری مراجعه می کردند. اما در حال حاضر به صورت کاملا دیجیتال بخش زیادی از منابع در اختیار درخواست کنندگان قرار می گیرد.

امیرخانی ادامه داد: از بیست سال پیش، آرشیو و اسناد ملی با کتابخانه ملی ادغام شده که در بسیاری از کشورهای دیگر هم به همین صورت خدمات ارائه می کنند و در ایران هم این اتفاق افتاده است. ساختمان کتابخانه ملی به عنوان یک جاذبه گردشگری برای افرادی که به پایتخت می آیند محسوب شده و ساختمان آن تلفیقی از افتخارات فرهنگی نظام جمهوری اسلامی است که افرادی که کتابخانه های بزرگ دنیا را دیده اند اذعان کرده اند که این ساختمان با این معماری مدرن و در عین حال سنتی ایرانی مایه فخر فرهنگ ایران است.

وی عنوان کرد: علی رغم اینکه امروزه کتاب های صوتی و امکانات دیجیتال زیادی وجود دارد اما هنوز حس و حال کتاب کاغذی و لذت تورق کتاب جایگزینی ندارد. امام راحل هم در سخنان خود گفته اند: "زندگی زیر چتر کتاب آنقدر شیرین است که همه تلخی های زندگی را از یاد می برد. "

در بخش سوم گفت و گو سیروس همتی (نویسنده و بازیگر) درباره فعالیت هایش گفت: در هر جایی که لازم باشد فعالیت داشته باشم سعی می کنم بهترین باشم و به همین دلیل در عرصه های مختلف کار کرده ام. بیست و نه سال است که معلم هستم؛ سال 70 وارد دانشکده تربیت مدرس شدم و ریاضی تدریس می کنم. متولد مرداد و طرفدار تیم ملی فوتبال هستم.

وی در باب معرفی نمایشنامه هایش تصریح کرد: هفت کوتوله و تمساح را به این دلیل نامگذاری کردم که هفت نمایشنامه کوتاه و یک نمایشنامه بلند به اسم «تمساح» در این کتابم آمده است. "مجلس برادرکشی" درباره داستان "ایرج" در شاهنامه است که اولین شهید این کتاب است. "آب بی آتش" داستان قورباغه ای است که وقتی می خواهند حضرت ابراهیم را در آتش بسوزانند آب را در غبغب خود جمع می کند و می خواهد آتش را خاموش کند که خیلی این کتاب را دوست دارم. «عین شین قاف» داستان مادری است که می خواهد به کربلا برود وقتی که داعش در این کشور جولان می داد. «نیلوفر» داستان خانمی است که یک نقاش را به خانه می آورد و متوجه می شود که نقاش حواسش جای دیگر است.

بازیگر و نویسنده ایرانی افزود: همیشه دوست دارم موضوع کتاب هایم بکر باشد و موضوعات متفاوتی را انتخاب کنم. دوست ندارم به کلیشه ها و نخ نماها بپردازم. دوست دارم مخاطب از لحاظ فنی و محتوایی از اثرم راضی باشد.

همتی در پایان بیان کرد: به زعم من نمایشنامه سخت ترین کار دنیا است. چون در داستان هرچه به ذهن می آید می نویسیم اما نمایشنامه سخت تر است. تئاتر و کتاب بسیار مظلوم است اما نمایشنامه از آن ها هم بسیار مظلوم تر است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: