به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، «زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.» این جمله مهم و کلیدی رهبر معظم انقلاب به تنهایی می‌تواند نشانگر اهمیت حرکت در مسیر حفظ ارزش‌های فرهنگی و تاریخی انقلاب اسلامی باشد. اما اینکه ما بتوانیم چطور محتوای دفاع مقدس را به مخاطب جوان امروز منتقل کنیم نیز مسئله مهم دیگری است که باید به آن توجه ویژه داشت.

به دلیل توجه به همین اهمیت شبکه افق سیما اخیرا مجموعه مستند "سپیدجامگان" را در هفت قسمت بر آنتن خود قرار داده تا بتواند با روایتی متفاوت آن هم از زبان پزشکان و جراحانی که در آن دوران حضور داشته‌اند به بیان حال و هوای آن ایام پر افتخار بپردازد. 

امین قدمی تهیه کننده و کارگردان مجموعه مستند سپید جامگان گفت: وقتی اتفاقی مانند جنگ رخ میدهد، آدم¬های بسیاری را درگیر خودش میکند. معمولا در رسانه¬ها حضور در خط مقدم دیده میشود. اما وقتی که جنگ تمام میشود، فرصت ایجاد می‌شود تا حاشیه‌های جنگ را هم بینیم. 

وی افزود: جایی شنیده بودم که چندین نفر باید کار کنند تا یک نفر بتواند یک گلوله در خط مقدم شلیک کند. ما هرچه از فضای جنگ فاصله بگیریم، فرصت این را پیدا میکنیم که بتوانیم جنبه‌های مختلف را از نگاه آدم‌های مختلف که الزاما در خط مقدم نبودند اما درگیر جنگ بودند را بشنوییم. 

تهیه کننده مجموعه مستند سپید جامگان تاکید کرد: چند سال پیش همایش تخصصی پزشکی را تصویر برداری میکردم و آنجا پزشک¬هایی را دیدم که تجربه حضور در جنگ داشتند و بسیاری از مطالب پزشکی خود را به دوران حضورشان در جنگ ارجاع میدادند. همانجا جرقه ای در ذهنم خورد که از حضور و تجربه پزشکان در جنگ روایت کنم.

وی در ادامه ضمن اشاره به تلخ و شیرین مراسم ساخت مجموعه، خاطرنشان کرد: یکی از سختی های تولید این کار این بود که معمولا پزشکان بسیار شلوغ هستند و هماهنگ کردن با آنها سخت است. از شیرینی های این کار هم برای من، ارتباط با دکتر ابوترابی، از جراحان درجه یک نجف¬آباد بود که در اورژانس خط مقدم دوران دفاع مقدس بین پزشکان و رزمندگان بسیار معروف بودند که دیدن ایشان پیش از فوت وی از افتخارات من است.

قدمی در پایان ضمن اشاره به اهمیت ساخت مستند با موضوع دفاع مقدس گفت: تاریخ برای امروز باید ثبت و منعکس شود. زیرا رفتارهای امروزی بسیاری از افرادی حاضر در آن زمان نیز برخواسته از همان تاریخ است که انعکاس آن به درد جامعه امروز ما میخورد و نگاه کردن به این آدم ها برای مخاطب درس بزرگی است.

علاقمندان به این مستند می‌توانند این مجموعه را دوشنبه هر هفته ساعت 20:30 و تکرار آن را روز بعد ساعت 07:30 و 13:00 از قاب شبکه افق سیما به تماشا بنشینند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: